Almanya’da Çalışma İzni Olmadan Çalışmak

Almanya’da Çalışma İzni Olmadan Çalışmak; Refah seviyesini yüksek tutan Almanya bu duruma bağlı olarak her seçen binlerce güç alır. Yaygın olarak kaçak çalışma olanakları değerlendirilir ve bunun üzerine hayatını idam ettirmeye karar verenler günden güne artış gösterir.

Almanya Kaçak Çalışma Aşamaları

Ülkeye giriş yapmak isteyenlerden öncelikle vize prosedürlerine uymaları istenir. Giriş çoğu zaman turistik olarak ele alınsa da ardından çalışma hayatına geçiş yapanlar sayıca fazla. Almanya’da çalışma izni olmadan çalışmak isteyenlerin:

  • 90 günü aşan kalma süresine rağmen ülkede çalışma şartlarını ele aldığı görülür.
  • Haftalık maksimum 50 saat süreyle çalışma hayatlarına yön vermeleri esas alınır.

Ancak söz konusu çalışma iznine yer verilmemesi sorun teşkil eder. Özellikle de işverene uygulanan cezai yaptırımların sayısı günden güne artış göstermekte. Bu duruma karşı işyerlerinin de kaçak çalışmanın önüne geçtiği görülür.

Almanya Kaçak Çalışmaya Özel Tedbirler

Almanya’da çalışma izni olmadan çalışmak çok uzun yıllardır ele alınan mevzular bir tanesidir. Uzun süredir ülkede yaşamını sürdüren ve bunun için herhangi bir izne tabi olmayanların sayısı bir hayli fazla. Üstelik bu sayı günden güne artış göstermeye devam ediyor.

Artışın önüne geçmek adına Almanya’da çalışma izni olmadan çalışmak söz konusu ise çeşitli önlemler devreye girer. Özellikle de vergi oranların düşüşe geçilmesi bunu kanıtlar nitelikte. Aynı şekilde sosyal güvenlik sistemi yenilenmiş ve çalışma izni olan vatandaşlara yeni ayrıcalıklar tanınmıştır.

Almanya Mülteci Çalışma İzni= https://almanyavisa.com/almanya-calisma-izni/almanya-multeci-calisma-izni/

Almanya’da Çalışma İzni Reddi

Çalışma izni olmadan çalışmak çoğu zaman vize reddi üzerine ele alınır. Çalışma izni üzerinden red yanıtı alan T.C. vatandaşları çareyi kaçak olarak ülkeye giriş yapmakta buluyor. Öncelikle vize reddine dair:

  • Pasaport geçerlilik tarihinin uygun olmaması veya eksik belgelerin ibrazı dikkate alınır.
  • Diplomaların denk olmaması halinde de çalışma iznine sahip olmanıza izin verilmez.

Aynı zamanda yaygın olarak dil seviyesinin üzerinde durulur. En az A1 seviyesinde olması istenen dil yeterliliğine sahip olmamak vizeden red yanıtı almanızı kaçınılmaz kılar. Bu durumlar üzerine çalışma izni olmadan çalışmak yaygın bir şekilde değerlendirmeye alınır.

Almanya'da Çalışma İzni Olmadan ÇalışmakPin
Almanya’da Çalışma İzni Olmadan Çalışmak

Almanya Kaçak Çalışma Denetimleri

Çalışma izni olmadan çalışmak sıkı deneyimlerden kaynaklı olarak güç hale gelmeye başlamıştır. Özellikle de kaçak çalışmaya karşı gümrük personel sayısı artış göstermiş ve denetimler daha sıkı hale gelmiştir. Bunun gibi mali denetimlerin de üzerinde duruluyor.

Kayıt dışı ekonomik faaliyetler denetim ile ortaya çıkartılıyor. Özellikle de ödemesi yapılmayan sigorta primleri ile bu durum kolaylıkla tespit edilir. Geriye işveren ile işçiye dair cezai yaptırımlar kalır. Çalışma izni olmadan çalışmak mali açıdan risk içerir ve ülkeden ayrılmanız esas alınır.

Almanya’da Çalışma İzni Olmadan Çalışmak; Almanya Çalışma İzni Almak Zor Mu?

Çalışma izni olmadan çalışmak yaygın hale geldiği için vize kolaylığının üzerinde durulmuştur. T.C. vatandaşlarına dair:

  • Standart belgelere yer verilmiş ve iş teklifi alanların başvurularını iletmeleri kolay hale gelmiştir.
  • 90 günlük vize muafiyeti çerçevesinde gri, siyah ve yeşil pasaport sahiplerine geçiş hakkı tanınmıştır.

Mühendislik veya tıbbi alandaki çalışmalar için de mavi kart uygulamalarına yer verilmiştir. Bunun üzerine çalışma iznini almak kolay hale gelir ve kaçak istihdamın önüne geçilir.

Almanya’da Çalışma İzni Olmadan Çalışmak S.S.S

Almanya çalışma izni için iş teklifi talep edilir mi?
T.C. vatandaşlarının Almanya’da almış oldukları iş teklifini belgeler ile ispat etmeleri önem arz eder.
Almanya çalışma izninde diploma nasıl olmalı?
Almanya’da denk olan diplomalar üzerinden çalışma iznine başvurulması istenir.
Almanya çalışma izni dil seviyesi nedir?
En az A1 seviyesinde olan dil yeterliliği kabul edilir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya’da Kaçak Çalışma Cezası

Almanya Vize Reddi | Almanya Vize Red Sebepleri

Almanya Çalışma İzni 25 Adımda Kapsamlı Rehber

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın