Almanya’da Denklik Nasıl Alınır

Almanya’da çalışmak için diplomanıza ya da mesleğinize Almanya’da geçerli bir denklik almanız gerekir. Almanya’da denklik nasıl alınır; bunun için öncelikle mesleğinize ilişkin belgeleri bir araya getirmeniz gerekiyor. Bu işlem sırasında danışmanlık hizmeti alarak gerekli tüm belgeleri öğrenebilir ve mesleğiniz için neler ihtiyacınız olduğu konusunda yardım alabilirsiniz. Daha sonra belgeleriniz ile başvurunuzu sizin ile ilgili yetkili mercilere iletmeniz gerekiyor.

Daha sonra kurul tarafından başvurunuz değerlendirilir ve size sonucunuz iletilir. Tam denklik alabileceğiniz gibi farklı türlerde de denklik verilebilir.

Almanya’da Çalışma Denkliği Alma

Almanya’da kendi mesleğinizi yapmak istiyorsanız öncelikle ilgili alanlara başvuruda bulunarak mesleğe dair belgelerinizi paylaşmanız gerekiyor. Eğer çalışacağınız alanda Almanya tarafından denklik alamazsanız yasal olarak kendi mesleğinizi yapmanız mümkün olmayacaktır.

Çalışmak için Almanya’da denklik nasıl alınır; bunun için kendi mesleğinize ilişkin Almanya’da yetkili olarak görülen merciye belgelerinizle beraber talebinizi iletmeniz gerekiyor. Örneğin mühendis bir birey Almanya Mühendisler Odası / Birliği gibi yetkili bir alana başvuruda bulunmalıdır. Daha sonra başvurunuz bu yetkili kişiler tarafından değerlendirilecek ve sonucunuz size iletilecektir.

Almanya’da Yetkili Belgeler İçin Denklik Alma

Almanya’da okumaya devam etmek ya da çalışmak için yetkili belgelerinize / diplomalarınıza denklik alabilirsiniz. Belgeler için Almanya’da denklik nasıl alınır; okul diplomaları, akademik derecelerin denkliği, mesleki eğitim sertifikaların denkliği gibi farklı belgelerinizi ilgili alanlara ileterek denklik alabilirsiniz. Okul diplomaları federal eyaletin kendi ofisi, akademik derecelerin denkliği Yabancı Eğitim Sistemleri Merkez Bürosu, mesleki eğitim sertifikalarınızı ise mesleğinizle ilgili yetkili kuruluşlar tarafından denklik verir.

Almanya'da Denklik Nasıl AlınırPin
Almanya’da Denklik Nasıl Alınır

Almanya’da Denklik Nasıl Alınır; Almanya’da Denklik Almak Adımları

Almanya’da denklik nasıl alınır adım adım açıklanırsa;

  1. Öncelikle bu süreçte karşınıza birçok masraf çıkacaktır. Masraflarınızı nasıl ödeyeceğinizden emin olmanız gerekiyor. Gerekli durumlarda bu masraflar için size kolaylık sağlayabilecek kuruluşlar bulunuyor.
  2. Başvuru formu, mesleğinize ilişkin belgeler, kimlik belgesi, mesleki yeterliliğinizi sunan belgeler, geçmişte çalıştığınız tecrübeleriniz ve varsa referanslarınızı bir araya getirin. Belgelerinizi ise yeminli tercümanlar tarafından Almanca diline çevirmeniz gerekiyor.
  3. Tüm belgelerinizi sizin ile ilgili alana teslim edin ve başvuru talebinizi iletin. Kuruluş içerisindeki yetkili kişiler değerlendirmenizi yapar ve sonucunuzu size iletir.
  4. Tüm bu adımların ardından size “denklik sertifikası” olarak adlandırılan ve yasal bir şekilde kendi işinizi yapmanızı sağlayan bir belge size verilir.

Almanya’da Denklik Başvurunuz Sonucunda Alabileceğiniz Türler

Almanya denklik sertifikası ya da sonucu size iletildiğinde belgenizde / sonucunuzda size iletilen türler bulunacaktır. Bu türler ve anlamları;

  • Denklik: Mesleki yeterliliğiniz ve diğer tüm becerileriniz Almanya’da sizinle aynı alanda çalışan kişiler ile aynıdır.
  • Denklik yok: Mesleki yeterlilik ve becerileriniz denklik için uygun olan standartlarda değildir. Telafi programı ile tam denklik belgesi alabilirsiniz.
  • Kısmi denklik: Mesleki yeterliliğiniz kısmi açılardan denklik gösteriyor ancak bazı önemli farklar bulunuyor demektir. Çeşitli programlara katılarak tam denklik alabilirsiniz.
  • Denklik yok ruhsat: Mesleki yeterliliğiniz Almanya için geçerli bir standarttadır ancak meslek ruhsatı için gerekli şartları karşılamıyorsunuz demektir.

Bu sonuçlar yasayla düzenlenmiş ve düzenlenmemiş mesleklere göre değişiklik gösterebilir. Denklik işlemi sırasında bir danışman ile çalışarak mesleğinize ilişkin aranan detayları öğrenebilirsiniz.

Almanya’da Denklik Nasıl Alınır S.S.S

Almanya’da Denklik Almak Zorunda Mıyım?
Almanya’da denklik bir zorunluluk olarak sunulmaz ve herkesten istemez ancak avukat, doktor, hemşire ya da mühendis gibi mesleklere sahip olan kişilerin denklik alması gerekir.
Denklik Alma İşlemim Ne Kadar Sürer?
Denklik alma işleminiz başvurunuzun tamamlanmasının ardından 1 ay ila 3 ay içerisinde sonuçlanacaktır.
Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın