Almanya Erasmus Oturma İzni

Almanya Erasmus oturma izni alma adımları okullar tarafından karşılıklı olarak kabul edilen prosedürler üzerinden hizmet vermektedir. Bu aşamada klasik bir D tipi vize alırken sarf edilen çabadan daha azı ile Erasmus vize talep adımlarını yerine getirmenize fırsat verilecektir. Erasmus öğrenci değişim programı okullar arasında belirlenen protokollere uygun olarak belirlenir. Bu aşamada dilerseniz bireysel olarak başvuruda bulunabilirsiniz, dilerseniz de alanında uzman olan firmalar ile başvurunun takip edilmesini sağlayabilirsiniz.

Hangi Belgeler Gereklidir?

Almanya Erasmus oturma izni almak isteyen kişilerin derlemeleri gereken belgeler şu biçimdedir;

  • Almanya Erasmus oturma izni talep adımlarında pasaportunuzu sunmalısınız. Sunmuş olduğunuz pasaportunuzun güncellik ile alakalı bir sorunu bulunmamalıdır. Pasaportunuzda bir güncellik sorunu varsa vize talep adımlarının öncesinde pasaportunuzu yenilemek için talepte bulunmanız daha verimli olacaktır.
  • Talep adımlarında Almanya’da hangi okuldan kabul aldığınıza ilişkin bilgilerin sunulmasının sonrasında; Türkiye’deki eğitim durumunuza ilişkin de veri sunmalısınız. Okulunuzun kalacak yere dair sunmuş olduğu imkanlar hakkında elinizde biri belge bulunuyorsa bunu da başvuru sistemine iliştirmeniz gerekir.
  • Başvuru formunun doldurulması ve sunulması gerekir. Başvuru formunda 2 adet nüshanın doldurulması ve iletilmesi talep edilmektedir. Vesikalık fotoğraflarınızı da sunmalısınız. Sunmuş olduğunuz vesikalık fotoğrafın en fazla 6 ay önce çekilmiş olması gerekir. Bu şekilde tanınırlığa ilişkin büyük bir sorunun meydana gelmesi engellenmiş olur. Erasmus programının hangi tarihler arasında başlayacağı ve biteceğine ilişkin de bilgi sunulması gerekmektedir. Bu şekilde Erasmus programı kapsamında sunulacak olan oturum izni de; bu tarihlere uygun olarak kısıtlanmış olacaktır.

Almanya oturma izni almak için sunulan bilgi ya da belgelerde en ufak bir sorun meydana geldiği anda sistem hesabı kalıcı olarak askıya alma hakkını saklı tutmaktadır.

Almanya Erasmus Oturma İzniPin
Almanya Erasmus Oturma İzni

Almanya Erasmus Oturma İzni; Ret Yanıtı Alınırsa Ne Yapılmalıdır?

Erasmus oturma izni alınırken ret yanıtı alınırsa kişilerin başvurularını tekrarlama hakları bulunmaktadır. Ret yanıtının neden alındığına ilişkin de bilginin sunulması gerekir. Ret yanıtı alınırken, kişilere hangi gerekçe ile başvurularının reddedildiği de bildirilir. Bu şekilde bir sonraki aşamada aynı hatanın tekrarlanması engellenmiş olur.

Almanya oturma izni almak isteyen kişilerin danışmanlık firmalarından da okullarının Erasmus ofislerinden de yardım alma hakkı vardır. Danışmanlar size bu alanda hangi püf noktalarına dikkat etmeniz gerektiğini iletecektir. Danışmanlar aracılığı ile ret olasılığını oldukça düşük tutarak başvuru adımını tamamlayabilirsiniz. Başvuru sonrasında sürecin takip edilmesi için bir referans numarası da verilecektir.

Hesapta Ne Kadar Para Bulunması Gerekir?

Erasmus oturma izni almak isteyen kişilerin de ülkeye giriş yapmalarının sonrasında masraflarının nasıl karşılanacağına ilişkin detaylı bir bilgi vermesi gerekmektedir. Bu aşlamada burs ile ihtiyaçlarını karşılayan kişilerin bursa yönelik bilgiler sunması yeterlidir. Burs belgeleri ve ek kaynaklarınız varsa; bunları belgelendirerek sunmak sizin için daha verimli biri hal alacaktır.

Erasmus oturma izni alınırken burs ya da hibeye ilişkin bilgi verilmemesi durumunda öğrencilerin ülkeye girişinin maddi bakımdan riskli olduğuna karar verebilir. Bu adımda danışmanlık hizmeti veren firmalar aracılığı ile; talep adımlarını yerine getirmek sizin için daha verimli olacaktır.

Almanya Erasmus Oturma İzni S.S.S

Erasmus oturum izni almak kolay mıdır?
Okullar arasında hali hazırda geçerli olan protokoller üzerinden işleme alınan bir süreç olduğu için; kolaylıkla talep edilebilmekte ve onaylanabilmektedir.
Oturum izni kalıcı mıdır?
Erasmus ile verilen oturum izni kalıcı değildir. Senelik olarak yenilenmesi gerekir.
Hangi tür vize üzerinden talep edilmesi gerekir?
Erasmus oturum izni D türü vize üzerinden talep edilmesi gereken bir resmi adımdır.
Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın