Almanya’ya Seyahat Kısıtlaması

Almanya’ya seyahat kısıtlaması 1 Haziran ile değişikliğe uğramıştır. Bu değişiklik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için olumlu anlamda olup seyahat kısıtlamaları kalkmış durumdadır. Tam anlamı ile bir kalkma söz konusu olmasa da genel anlamda artık Almanya’ya seyahat edebilmek çok daha kolaydır. Sadece bu süreçte istenen belgelere sahip olunması gerekmektedir. Bunlardan biri de PCR testi olmaktadır ancak herkes PCR testi olmak zorunda değildir. Bu sadece son 6 ay içerisinde Covid-19 geçirmeyenler veya Covid-19 aşırı olanlar dışındaki gruplar için geçerlidir.

Almanya Seyahat Kısıtlaması Uyguluyor Mu?

Almanya 1 Haziran 2021 öncesinde daha katı bir seyahat kısıtlaması uygulamakta idi. Almanya seyahat kısıtlaması uygulamasının temel sebebi ise Türkiye’de bir anda artan Covid-19 vakaları idi. Ancak 2 haftalık tam kapanma sonrasında azalan hasta kişi sayısı ile Almanya da bu kısıtlamaları azaltma kararına gitmiştir.

Bu nedenle artık PCR testi sonucu ile seyahat edebilmek mümkündür. Ancak bu test son 72 saat içerisinde yapılmış olmalıdır. Ancak bu süreçte vize başvuruları daha geç sonuçlanmaktadır bu nedenle vize işlemleri için daha erkenden başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Almanya’ya seyahat kısıtlaması gibi konsolosluklar da bu konuda bir kısıtlamaya gitmiştir ve süreç biraz daha uzun ve ayrıntılı işlemektedir. Aciliyeti olan veya uzun süreli vizeler daha ön planda olmaktadır.

Almanya Seyahat Kısıtlamasını Neye Göre Belirlemektedir? Almanya’ya Seyahat Kısıtlaması

Almanya’ya seyahat kısıtlaması o ülkedeki Covid-19 pozitif vakalarına göre belirlenmektedir. Dünya sıralamasındaki konumu da önemlidir. Covid-19 vakalarının artış yaşadığı ülkelere pek çok ülke seyahat kısıtlaması getirmektedir. Özellikle uzun süreli ve acil bir biçimde Almanya’ya gidilmesi gerekmeyen durumlarda turist vizeleri gibi vizeler askıya alınmış idi. Ancak şu anda öncelikli olmasa da bu vizeler de kabul edilir hale gelmiştir.

Almanya seyahat kısıtlaması Türkiye açısından gevşetilmiştir. Bu sayede seyahat edebilmek pek çok insan için mümkün hale gelmiştir. Ancak vakaların artması durumunda bu yasakların yeniden başlayabileceğini de belirtmek gerekmektedir.

Almanya'ya Seyahat KısıtlamasıPin
Almanya’ya Seyahat Kısıtlaması

Almanya’ya Seyahat Etmeden Önce PCR Testi Gerekli Mi?

Almanya’ya seyahat etmeden önce PCR testi yaptırmalısınız. Eğer son 6 ay içerisinde Covid pozitif olmadıysanız ve geçtiğini kanıtlayamazsanız, ya da Covid aşısı olmadıysanız muhakkak PCR testi yaptırmalısınız.

Ancak son 6 ay içerisinde Covid pozitif olduysanız süreç daha farklı işleyecektir. Yani bunu kanıtlayabilmeniz durumunda PCR testi olmanıza gerek yoktur. Bu birçok belge ile belgelenmelidir. Yani Covid pozitif ve ardından gelen negatif testleriniz yanınızda yer almalıdır.

Aynı zamanda artan aşılama nedeni ile pek çok insan aşı olabilmiştir. Bu nedenle aşı belgeniz var ise herhangi bir PCR testine ihtiyacınız bulunmamaktadır.

Almanya’da Seyahat Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Almanya seyahati esnasında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de eğer sizlere Almanya girişinde bir test yapıldı ise bu test sonuçlanana kadar önlem almak açısından bir yerde durmanız ve çok acil bir durum olmadığı sürece kalabalık bir alana girmemenizdir. Bu sayede hem kendiniz hem de pek çok insanı daha fazla güvende tutacak olmanız mümkündür.

Covid pozitif çıkmanız durumunda ise yapılacak şey seyahat sağlık sigortası kapsamında tedavinizin başlatılması olacaktır. Bu sayede tedavi sürecinizi burada gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya’ya Seyahat Kısıtlaması S.S.S

Almanya seyahati, seyahat sağlık sigortası olmadan yapılabilir mi?
Bu şu an için mümkün değildir. Muhakkak seyahat sağlık sigortası yaptırmanız sizin de faydanıza olacaktır.
Almanya seyahati gerçekleştirmeden kaç saat önce PCR testi yaptırılmalıdır?
72 saat sınır bulunmaktadır. 72 saat içerisinde test yaptırılıp sonucu alınmış olmalıdır.

İlginizi Çekebilir;

Almanya’ya Seyahat Kuralları

Almanya Oturma İzni ile Seyahat

Almanya Vize Evrakları

Uzun Süreli Almanya Vizesi

Almanya’da Aşı Çalışmaları

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın