Almanya Doğumda Vatandaşlık Veriyor Mu?

Almanya, Türkler tarafından en çok göç edilen Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Almanya’da yaşamak ve vatandaşlık almak için en iyi yollardan bir tanesi doğum ile vatandaşlık hakkı kazanmaktır. Almanya doğumda vatandaşlık veriyor mu? Almanya’da doğan bebekler eğer şartlar tamamlanmış ise o zaman vatandaşlık hakkı alabilir.
Almanya Doğumda Vatandaşlık Veriyor Mu?Pin
Almanya Doğumda Vatandaşlık Veriyor Mu?

Almanya Doğumda Vatandaşlık Veriyor Mu; Nasıl?

Almanya ve Türkiye arasında 1961 yılında imzalanan Türk İş Gücü anlaşması ile çok sayıda kişi Almanya’ya göç etmiştir. Zaman içerisinde Almanya’da çalışmaya başlayan bu kişiler ailelerini de Almanya’ya alarak çok sayıda Türk nüfusu oluşturmuşlardır. Almanya doğumda vatandaşlık veriyor mu, doğumdan sonra bebeğe vatandaşlığın verilmesi için bazı şartlar sağlanmalıdır.

Almanya doğumda vatandaşlık veriyor mu, eğer bebeğin anne ve babası alman vatandaşı ise bebek nerede doğmuş olursa olsun Alman vatandaşı olacaktır. Anne ya da babasından birisi en az 8 yıl boyunca Almanya’da yaşamışsa o zaman bebeğin vatandaşlık hakkı vardır. Dolayısıyla anne ve babadan bir tanesi uzun zamandan beri Almanya’da yaşamış ve çalışmış ise o zaman doğan bebeğin de vatandaşlık hakkı olacaktır.

Almanya doğumda vatandaşlık veriyor mu? Almanya’da yaşayan anne ve babanın eğer sınırsız oturum izni varsa o zaman doğan bebek de Almanya vatandaşlık hakkı kazanabilir. Eğer Almanya’da bulunan anne ve babanın oturma izni yoksa bu süre içerisinde bebek dünyaya geldiği zaman yine de vatandaşlık alabilir. Fakat doğumdan sonra Alman vatandaşlığını kazanmak için çocuğun 21 yaşını doldurana kadar en az 8 yıl Almanya’da yaşaması gerekir. Almanya doğum sonrası vatandaşlık verir mi, doğumdan sonra en az 8 yıl Almanya’da bulunma şartı tamamlandığı takdirde çocuğa vatandaşlık verilir.

Doğumda Vatandaşlık Alınır Mı?

Almanya’da doğurunca vatandaşlık verir mi? Almanya’da soğan ve 8 yıl boyunca Almanya’da yaşayan çocuğa vatandaşlık verilir. Fakat bu 8 yıl sadece doğumdan itibaren değildir. 21 yaşına kadar 8 yıl boyunca aralıksız Almanya’da yaşaması gerekir. Ayrıca en az 6 yıl Almanya’da okula gitmiş bir çocuğa da vatandaşlık verilir.

Alman Vatandaşlığı Mavi Kart= almanyavisa.com/almanya-vatandasligi/alman-vatandasligi-mavi-kart/

Almanya doğumda vatandaşlık verir mi? Almanya’da yaşayan anne ve baba eğer evli değillerse, babanın Alman vatandaşı olması durumunda ya da babanın süresiz oturum izni olması durumunda çocuğa vatandaşlık hakkı verilir. Fakat öncelikle babanın, resmi olarak babalığını tanıtması gerekir. Babalığın tanıtılması için ise baba, resmi olarak çocuğu kabul etmelidir. Resmi olarak kabul ettiği durumda bakım masraflarını da karşılayacağını kabul etmiş olur. Resmi olarak babalığı kabul etmek için ikamet edilen bölgedeki Gençlik Dairesine başvuru yapmak gereklidir.

Almanya doğum yapınca vatandaşlık veriyor mu? Anne ve babanın vatansız olma durumunda çocuğun Alman vatandaşı olabilmesi için çocuk doğduğu andan itibaren vatansız olma şartı vardır. Eğer çocuk Almanya sınırları içerisinde ya da Almanya’ya giden bir gemi içerisinde doğarsa vatandaşlık alma hakkı kazanabilir. Fakat Almanya’da en az 5 yıl yaşamalı, yasal olarak ikametinin bulunması gerekir. Ayrıca 5 yıldan fazla cezaevine girmemeli ve 21 yaşından önce vatandaşlık için başvuruda bulunması gerekir.

Almanya Doğumda Vatandaşlık Veriyor Mu S.S.S

Almanya’da doğan çocuk oturma izni alabilir mi?
Eğer anne ve baba mülteci ya da geçici koruma hakkı verilmiş ise ve çocuğa gelinen ülkeden pasaport alınabiliyorsa bu durumda çocuk için oturum izni alınabilir.
Çocuğun oturma izni varsa anne ya da baba da oturum izni alabilir mi?
Çocuğun ebeveynlerinden birisinin oturma izni varsa diğer ebeveyn de alabilir. Fakat çocuğa onun bakıyor olması şartı vardır.
Çocuğun babası babalığı kabul etmezse ne olur?
Çocuğun babası babalığı kabul etmediği durumlarda Almanya aile mahkemesine başvuru yapmak gerekir. Babalık testi yapılacak ve sonucuna göre vatandaşlık işlemleri yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Alman Vatandaşlığı Başvuru Şartları

Alman Vatandaşlık Başvurusu

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Doğumda Vatandaşlık Veriyor Mu?” üzerine bir yorum
Yorum yapın