Almanya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Almanya, sosyal olanaklar ve yaşam koşulları bakımından gelişmiş Avrupa ülkelerinden birisidir. Geçmiş yıllardan beri çok sayıda Türk tarafından göç edilen, yaşam için tercih edilen ülkelerden birisi olmuştur. Almanya tarafından vatandaşlarına oldukça iyi imkânlar sağlanır. Bu sebeple birçok Türk vatandaşı tarafından Almanya çifte vatandaşlık veriyor mu? Sorusu ve şartlar araştırılır.

Almanya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu; Nasıl?

Çifte vatandaşlık demek, bir kişinin her iki ülkede de vatandaşlık hakkına sahip olması demektir. Çifte vatandaşlığı olan kişinin her iki ülkede de askerlik yapma, vergi verme, oy kullanma, seçme ve seçilme hakkı bulunur. Almanya çifte vatandaşlık veriyor mu konusunu önceki yıllarda desteklerken günümüzde çok sıcak bakmamaktadır.

Ülkeler tarafından çifte vatandaşlık konusunda genellikle verilip verilmemesi gerektiği ile ilgili olarak farklı görüşler bulunur. Bazı kesimler tarafından çifte vatandaşlığın verilmesi gerektiği savunulurken, bazı kesimler ise çifte vatandaşlığı bir sadakat meselesi olduğunu öne sürer. Bu sebeple çifte vatandaşlığın ülkeye bağlılık ve sadakat konusunda problemlere yol açabileceği düşünülür. Almanya çifte vatandaşlık veriyor mu? Vatandaşlık alabilmenin birkaç farklı yolu bulunur.

Almanya çifte vatandaşlık almak ile ilgili olarak istisnai durumlarda çifte vatandaşlık verilir. Almanya’da yaşayan Türkler bazı durumlarda çifte vatandaşlık alabilir. Bunlardan bir tanesi doğum yoluyla almaktır. 2014 yılına kadar çifte vatandaşlık uygulaması yoktu. Almanya’da doğan çocuklar için doğduktan sonra tek vatan seçeneği bulunmaktaydı. Türk ya da alman vatandaşlıklarından birisi seçilmesi şartı vardı. Vatandaşlık uygulaması 2014 yılından sonra değişmiş ve doğan çocuklar hem Alman hem de Türk vatandaşı olabilmiştir.

Almanya çifte vatandaşlık almanın bir diğer yolu ise süresiz oturum izni alarak 8 yıl boyunca Almanya’da yaşamaktır. Bunun için de aktif olarak 8 yıl Almanya’da yaşanması ve çocuğun Almanya’da okula gitmesi gereklidir. Çocuk Almanya’da okula gittikten sonra anne ve baba Almanya vatandaşı olarak kabul edilebilir. Fakat süresiz oturum izni süresi boyunca hiç suça karışmamak ve dil bilme şartı da aranıyor.

Vatandaşlık almak isteyen bir kişi mutlaka çok iyi düzeyde Almanca bildiğini kanıtlamalıdır. Bunun için Almanya’da oturum izni ile kaldığı süre boyunca mutlaka bir dil kursuna gitmelidir.

Almanya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?Pin
Almanya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Çifte Vatandaşlık Alma

Vatandaşlık almak için toplumsal uyumun sağlanmış olması da son derece önemlidir. Toplumsal uyumun ispatı için de uyum kursları düzenlenir. En az 400 saatlik uyum kursunu bitirmek de vatandaşlık alabilme konusunda fayda sağlayacaktır. 400 saatlik kurs boyunca mesleki eğitim verilir. Mesleki kazanıma uygun olarak iş bulunduğunda uyum ile ilgili şartlar da yerine getirilmiş olacaktır.

Almanya, vatandaşlık uygulamasını herkes için yapmaz. İstatistiklere göre 10 yılda bir yapılan nüfus sayımları incelendiğinde tüm Almanya nüfusu içerisinde sadece 4 milyon kişinin çifte vatandaşlığı vardır ve bu 4 milyon kişi içerisinden Türklerin oranı yalnızca yüzde 12’dir. Yani Almanya’da çok fazla Türk nüfusu olmasına rağmen Almanya çifte vatandaşlık veriyor mu? Vatandaşlık verilme oranı oldukça düşüktür.

Çifte vatandaşlık alınması ile ilgili olarak eğer anne ya da babadan birisi Alman vatandaşı ise o zaman doğan çocuk çifte vatandaşlık alabilir. Bu, çifte vatandaşlık almanın en kolay yoludur fakat herkes için bu durum mümkün olmayacaktır.

Almanya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu S.S.S

Almanya’da doğan ve büyüyen çocuklar çifte vatandaşlık alabilir mi?
Evet. Doğumun Almanya’da olması halinde çocuk Alman vatandaşlığı da alabilir.
Almanya’da yaşamakla vatandaşlık alınabilir mi?
En az 8 yıl boyunca Almanya’da yaşayan bir aile diğer şartları da yerine getirmesi halinde çifte vatandaşlık alabilir.
Almanya’da kaç yılda vatandaşlık alınır?
Anne ya da babası Alman vatandaşı olan çocuklar Alman vatandaşı sayılırken anne ve babanın Alman olmaması durumunda en az 8 yıl Almanya’da yaşamak ve çocuğun burada okula gitmesi ile vatandaşlık alınabilir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Doğumda Vatandaşlık Veriyor Mu?

Almanya Oturma İzni 6 Ay

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Alman Vatandaşlık Başvurusu

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?” üzerine bir yorum
Yorum yapın