Almanya Mültecilere Vatandaşlık | Almanya Vatandaşlık

Almanya Avrupa Birliğinin lokomotif güçlerinden birisidir. İş gücü açığı fazla olan ve yabancı işçi alımını en çok gerçekleştiren ülkelerden birisi olarak özellikle nitelikli göçmen alımını kabul eder. Almanya mültecilere vatandaşlık veriliyor mu, tanınmış mülteciler için çifte vatandaşlık kabul edilmektedir. Ayrıca oturum izni alan mülteciler için şartlar gerçekleştiğinde vatandaşlık da verilebilir.

Almanya Mültecilere Vatandaşlık Verme

Almanya’ya ülkesini siyasi ya da sosyal sebeplerden terk ederek gelen birçok ülkenin vatandaşı vardır. Mülteci olarak adlandırılan bu kişiler Almanya’da ikamet etmek istemeleri durumunda sığınma talebi için başvuru yapmaları gerekir. Sığınma talebi değerlendirildikten sonra olumlu görülmesi halinde mültecilere oturum izni verilir. Almanya mülteciye vatandaşlık veriyor mu? Oturum izni olan yabancılar için bazı şartların yerine getirilmesi halinde vatandaşlık verilir.

Almanya içerisinde bulunan mülteciler için üç farklı koruma şekli sağlanmıştır. Bunlardan birisi sığınmacı, ikincisi mülteci, üçüncüsü ise geçici koruma sahibi olarak sınıflandırılır. Bunun haricinde mülteci olarak Almanya’ya gelenlerden bazıları için sınır dışı edilme yasağı da getirilebilir. Sınır dışı edilmeye yasak alındığı durumlarda oturum izni almaya hak kazanılır. Almanya mültecilere vatandaşlık hakkını oturum iznine sahip olanlara vermektedir.

Almanya mülteciye vatandaşlık veriyor mu? Süresiz olarak oturum iznine sahip olan mültecilere vatandaşlık hakkı tanınmaktadır. Oturum izni almak için de Almanya’da çalışıyor olmak gerekir. Bunun haricinde en az 8 yıldır Almanya’da yaşayan ve çok iyi derecede Almanca bilinmesi şarttır. Süresiz olarak oturum izni sahibi olan kişiler için vatandaşlığa başvurma hakkı vardır. Ayrıca Almanya’nın sosyal hayatına uyum sağlamış olmak, iyi düzeyde Almanca bilmek, maddi durum gibi etkenler vatandaşlığa kabul için oldukça önemlidir.

Almanya mülteciye vatandaşlık verirken Almanya’daki beşeri hayata uyum sağlanmasına önem verir. Sosyal uyum oldukça önemlidir. Sosyal uyumun sağlanması için en az 400 saatlik uyum kurslarına katılmak; ve kursun sonunda yapılan sınavlarda başarılı olmak gerekir. Sosyal uyum kurslarında mesleki eğitim verilmektedir. Bu mesleki eğitimin sonunda da edinilen meslek ile ilgili olarak düzenli bir işe girilmelidir.

Alman Vatandaşlığı İçin Nereye Başvurulur= almanyavisa.com/almanya-vatandasligi/alman-vatandasligi-icin-nereye-basvurulur/

Almanya mültecilere vatandaşlık verirken vatandaşlık başvurusu yapan kişinin maddi durumunu inceleyecektir. Maddi olarak kendine ve ailesini geçindirebilecek düzeyde bir işi olması önemlidir. ayrıca vatandaşlık başvurusu yapılırken çalışılan yerde yasal yollarla çalışıyor olmak şarttır. Kaçak olarak çalışmak ya da Almanya’da kalmak vatandaşlık başvurusunda istenen 8 yıllık süreyi kapsamaz.

Almanya Mültecilere Vatandaşlık | Almanya VatandaşlıkPin
Almanya Mültecilere Vatandaşlık | Almanya Vatandaşlık

Mültecilere Vatandaşlık

Almanya’dan mültecilere vatandaşlık veren ülkelerden birisi olarak vatandaşlık başvurusu yapan bir mültecinin oturum izni aldıktan sonra çocuklar için en az bir ortaöğretim kurumundan mezun olmasını şart koşar. Yani mülteci olarak gelen ailenin çocuğu, mutlaka Almanya’da hemen bir eğitim kurumuna başlamalıdır.

Almanya mülteciye vatandaşlık verirken en az 8 yıl boyunca oturum izni almış olan mültecilere vatandaşlık başvurusu hakkı verir. Ayrıca en az 3 yıl boyunca da süresiz olarak oturum izni almış olan mülteciler de vatandaşlık için başvuru yapabilir. Fakat Almanya mültecilere vatandaşlık başvurusu yapmak için sadece oturum izninin olması değil diğer kriterlerin de gerçekleştirilmesi gerekir.

Almanya Mültecilere Vatandaşlık S.S.S

Almanya iltica hakkı nedir?
Siyasi olarak zulüm gören kişilere verilen, Almanya’ya sığınma hakkıdır. Fakat Almanya iltica hakkı direkt uçakla Almanya’ya inmekle verilir. Çünkü diğer Avrupa ülkeler güvenli üçüncü ülke olarak değerlendirilir.
Almanya’da mülteci olarak tanınmak ne demektir?
Sığınma hakkıverilmiş mültecilerle aynı haklara sahip kişilerdir. Siyasi olarak kendi ülkelerinde zulüm gördükleri için mülteci olarak gelen kişiler tanınmış mültecilerdir. Mülteci statüsünde olmak için Almanya’ya uçakla gelinmemelidir.
Sınır dışı edilme yasağı nasıl verilir?
Almanya da kalınıp kalınamayacağı incelendikten sonra eğer mültecinin ülkesine döndüğünde bedensel özgürlüğünün kısıtlanması ya da işkence görmesi durumu oluşacaksa bu durumda sınır dışı edilme yasağı verilir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Mülteci Çalışma İzni | Almanya Çalışma İzni

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Almanya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Alman Vatandaşlık Başvurusu

Alman Vatandaşlık Nasıl Alınır

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın