Aachen Almanya Gezilecek Noktalar

Aachen, Almanya’nın en tarihi kentlerinden birisidir. Kuruluş tarihi 1306 senesine kadar uzanmaktadır. Kuzey bölgesinde yer alan bu şehir, aynı zamanda Alman krallarının taç giydiği bir kent olmasından dolayı tarihi öneme sahiptir. 245 bin kişi yaşar. Aachen Almanya gezilecek noktalar bu anlamda oldukça fazladır.

Aachener Dom

Aachen Almanya gezilecek noktalar arasında Aachener Dom öne çıkan yerlerden birisi olduğundan, kente gelen turistlerin çok büyük bir kısmı buradan başlarlar. Oldukça görkemli ve dini bir yapıdır. Katedral şeklinde inşa edilmiştir.

Barok mimarisinin tüm detaylarını bünyesinde barındırmaktadır. Alman krallarının büyük bir kısmının taç giyme töreni burada yapılmıştır. 12.yüzyılda, gerçekleştirilen haçlı seferleri sırasında önemi bir kat daha artmıştır. Günümüzde halen ayaktadır. Aachen Almanya gezilecek noktalar içerisinde ilk sırada bulunur.

Rathaus

Aachen Almanya gezilecek noktalar denildiğinde Rathaus adındaki yapıyı unutmamak gerekiyor. Burası bir belediye binası olarak inşa edilmiştir. Yapının ön kısmına baktığımızda milattan sonra 936 ibaresi karşımıza çıkar. Bu tarihten 1531 senesine kadar olan geniş dönemde, Almanya üzerinde hakimiyet kurmuş krallar ve egemenlerin ihtişamlı heykelleri söz konusudur.

Aachen Almanya gezilecek yerler içindeki yapının inşa edilme tarihine baktığımızda bunun 14.yüzyıl olduğunu görmekteyiz. Daha önceden yer alan Charlemangne sarayı üzerine yapılmıştır. Günümüze kadar ulaşan ve doğu kulesi olarak bilinen Granusturm içerisinde, yakın döneme ait birden çok fresk mevcuttur. Bunların tümü korunmuştur.  Aynı zamanda taç giyilen salon da halen aynı şekliyle durmaktadır. İlgili yerde dikkat çeken ve eski döneme ait olan kılıç, küre ve son olarak taç görülebilmektedir. Yapının oldukça mistik olan bir havası vardır ve çok etkileyicidir.

Charlemagne Meydanı

Aachen Almanya mekanları konusunda beklentileri her daim karşılamaktadır. Oldukça geniş bir şekilde inşa edilmiştir. Aynı zamanda şehrin tam ortasında bulunduğunu da hiçbir zaman unutmamak lazım. Charlemagne adına yapılmıştır. Bu kişi şehrin geçmişteki kahramanı olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra mevcut yerde bir de müze bulunur. Onunla alakalı birçok değişik bilgi yer almaktadır. Hem  Almanca hem de daha farklı dillerde yazılmıştır. Okuyarak gerekli tüm bilgileri çok rahat bir biçimde öğrenebilirsiniz.

Bunun yanı sıra müze içerisinde çok gelişmiş ve aynı zamanda son sistem olan bir teknoloji kullanılmıştır. Böylelikle antik Roma’nın ruhu yansıtılırken, birçok izler ve evler de adeta canlıymış gibi sunulmaktadır. Bunun görsel anlamda tam bir şölen olduğunu ifade etmek lazım. Dileyen kişilere ilgili kısımda rehberlik verilmektedir. Bu tip bir seçim sizin açınızda çok daha mantıklı olacaktır.

Aachen Almanya Gezilecek NoktalarPin
Aachen Almanya Gezilecek Noktalar

Suermondt Ludwig Müzesi

Aachen Almanya görülecek yerler çerçevesinde Suermondt Ludwig müzesi, harika bir seçimdir. Kentin en bilinen ve aynı zamanda en ihtişamlı yapılarından birisidir. İçerisinde yüzlerce değişik eser bulunmaktadır. Bunların içerisinde öne çıkan ise heykellerdir. Orta çağ döneminden kalmıştır. Halen ayakta ve sağlam olması, ne kadar iyi korunduğunuz çok açık bir kanıtıdır.

Bunun yanı sıra sanat tarihi içerisinde çok ayrı bir yeri olan Dix, Macke, Dürer de gerek eserleri gerekse haklarındaki bilgileriyle dikkat çekmektedir. Bunun devamında yine müzeye yakın olarak inşa edilmiş olan Forum Für adındaki yapıyı da unutmamak lazım. Günümüze çok uzak olmayan bir zaman dilimi içerisinde yapılmıştır. Daha önceden şemsiye fabrikası olarak kullanılmıştır. Şu an ise bir sanat müzesi formatındadır.

Aachen Almanya Gezilecek Noktalar S.S.S

Aachen Almanya gezilecek noktalar nereleri?
Suermondt Ludwig müzesi, Charlemagne meydanı, Rathaus gibi yerler öne çıkar.
Aachen Almanya popüler mekanlara nasıl gidilir?
Aachen Almanya popüler mekanlara uçak ya da otobüsle gitmek gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Wuppertal Gezilecek Noktalar

Almanya’da Gezilecek Müzeler

Almanya Bayreuth Gezilecek Yerler

Almanya Berlin Gezilecek Yerler

Almanya Augsburg Gezilecek Yerler

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Aachen Almanya Gezilecek Noktalar” üzerine bir yorum
Yorum yapın