Yeni Mezun Almanya Vizesi

Yeni mezun Almanya vizesi için başvuru yapan Türk gençleri, Almanya’da geçimini sağlamak ve çalışmak için bazı şartları yerine getirir. Bunun yanında eğitim sonrası Almanya’da kalmak ve çalışmak isteniyorsa, bunun için planlamaların çok erkenden yapılmaya başlanması gerekir.

Yeni mezun Almanya vizesi ile Almanya’da yaşamak isteyenler ilk olarak Almanca yeterliliğine sahip olmalıdır. Çünkü dil yeterliliği olmadan daha sınırlı işler bulabilirsiniz. Almanya vize başvurunuz için tüm evraklarınızın tamam olmasını sağlamak ve başvurunuzu profesyonelce gerçekleştirmek için, vize başvuru ofisimizi tercih ederek, danışmanlarımız aracılığıyla randevu alabilir ve sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Yeni Mezun Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği vatandaşları AEA üye ülkelerinden gelen gençler, herhangi bir izne gerek duymadan çalışma olanağı bulur. Ancak Avrupa Birliği ülkelerinden olmayanlar ve Türk vatandaşları Almanya’da yaşamak ve çalışmak için yeni mezun Almanya vizesi başvurusu yapmalıdır.

Yeni mezun Türk gençleri, Almanya’da kalarak geçimini sağlamak için, öğrenimleriyle ilgili iş bulabilir ancak bunun için oturma iznine ihtiyaçları bulunur. Bu izin süresi ise 18 aya kadar uzatılabilir.

Uzatılan ikamet iznine başvuru yaparken;

 • Pasaport
 • Eğitimin tamamlandığını gösteren üniversite diploması ya da üniversiteden alınan resmî belge
 • Sağlık sigortasının olduğuna dair belge
 • Başvuru sahibinin kendini maddi olarak destekleyebilecek araçların olduğuna dair kanıt

Yeni mezunlar Almanya’da kalmak için uygun bir iş pozisyonu bulduklarında oturum iznine başvuru yapmalıdır.

Yeni Mezunlar için Almanya Göç Yasası Nedir?

Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarının; mesleki eğitimi olan vasıflı olan, üniversite diplomasına sahip profesyonellere bazı şartlar altında sunduğu göç yasası bulunur.

Almanya göç yasası şartlarının yerine getirilebilmesi için;

 • Vize başvuru belgelerinin eksiksiz olarak hazırlanması
 • Başvuru sahibi üniversite mezunu değilse, uzmanlaştığı işi belgeleyen sertifika
 • Verilen uzmanlaşma sertifikasının Almanya’daki ilgili kurum tarafından tanınıyor olması gerekir.

Üniversiteden yeni mezunlar, B2 seviyesinde Almanca dil bilgisine sahip olması şartıyla vizeyle Almanya’ya giriş yapabilir. Yeni mezun birisi Almanya’dan iş teklifi almışsa, herhangi bir dil şartı istenmez. Ancak 4 yılın sonunda kalıcı oturum izni başvurusu yapılırken, A2 seviyesinde dil şartına gerek duyulur.

Bunun yanında üniversite mezunu olmayan kişilerde ise B1 seviyesinde Almanca dil şartı aranır. Üniversite mezunları, Almanya’da denklik alınan her bölümde, kendi bölümüyle ilgili olan işlerde çalışma olanağı bulur.  25 yaş altı kişilerin staj ve iş görüşmelerinde de yine B2 seviyesinde dil şartı aranır.

Yeni Mezun Almanya VizesiPin
Yeni Mezun Almanya Vizesi

Yeni Mezun Olmuş Türk Gençleri Almanya Vizesi için Hangi Evrakları Hazırlamalıdır?

Yeni mezun Almanya vizesi almak için başvuru yapan Türk gençleri, başvuru sırasında gerekli evrakları hazırlamalıdır. Konaklama günü 90 günü aşması durumunda uzun süreli vize türünden yararlanılması gerekir.

Yeni mezunlar için gerekli standart vize başvuru evrakları;

 • Pasaport
 • 2 adet başvuru formu
 • 2 adet biometrik fotoğraf (en fazla 6 ay önce çekilmiş)
 • Almanca ya da İngilizce olarak mesleki gelişimi belirten özgeçmiş
 • Alınmış tüm sertifikalar
 • Diploma ve Almanya’da tanınırlığın ispatlanacağı Anabin H+ değerlendirme belgesi
 • Motivasyon yazısı
 • Almanya’da geçiminizi sağlamak ve kalıcı olmak için hazırlık yapıldığına dair belgeler
 • Euro bazında yıllık brüt maaşı
 • Yükseköğrenim diploması
 • Seyahat sağlık sigortası
 • İkametgâh belgesi
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (düşünceler kısmı eksiksiz şekilde doldurulur)

Bunun yanında yeni mezunlar eğer istedikleri işi bulurlarsa; Almanya’daki işverenin adı, çalışma yeri, iş ilanı ve görev tanımını belgelendirmeleri gerekir. Yeni mezun Almanya vizesi alarak Almanya’da kalmak isteyenler arasında üniversite mezunları, meslek deneyimi sertifikalı, kariyerine uygun şekilde meslek bulma ihtimalini kanıtlayan kişiler başvurur.

Eğitim Sonrası Almanya’da Çalışmak Mümkün mü?

Mezun olduktan sonra Almanya’da yaşamak istiyorsanız, bunu öğrenci süresince planlamanız gerekir. Almanya’da iş bulmak için, Almanca yeterliliğine sahip olmak gerekir.

AB vatandaşları, herhangi bir izne ihtiyaç duymadan Almanya’da kalarak iş bulabilir. AB ya da AEA üyesi olmayan ülkelerden gelen Almanya’ya gelen yeni mezun Almanya vizesi alabilir ve bunun için ikamet iznine gerek duyulur.

Yeni Mezunlar Almanya’da Nasıl İş Başvurusu Yapar?

Yeni mezun Almanya vizesi başvurusu yaparak Almanya’ya seyahat planı yapıldığında, yabancı diplomaların Almanya denkliğini de alması gerekir. Üniversite diploması, mesleki sertifikalar, denklik için Almanya’daki alanınızla ilgili meslek odalarına başvuru yapılır.

Yeni mezunlar bazı vize şartlarını da yerine getirmelidir;

 • Resmî makamlar tarafından istenen tüm evrakların eksiksiz hazırlanması
 • Almanya’da denklik işlemleri ve diploma denklik kontrolleri yapılmış olmalıdır.
 • Varsa dil yeterliliğine ait tüm sertifika ve diplomalar sunulmalıdır.
 • Yeni mezunlar varsa iş tecrübesi gösterir belgeleri sunmalıdır.
 • Başvuru dilekçesinin eksiksiz ve doğru bilgilerle hazırlanmış olması gerekir.

Denklik almak bürokratik sürelere, mezun olunan bölüme göre farklılık gösterir. Bununla birlikte denklik işlemleri 2 ila 4 ay gibi bir süre içinde gerçekleştirilir. Bu süre bazı şartlara göre uzayabilir.

Denklik başvuru yapılırken, tüm süreç ortalama 600 Euro gibi bir maliyete denk gelir. Bireysel başvurularda bu maliyet artış gösterebilir. Çeviriler, sertifikalar, seyahat harcamaları gibi maliyetler de ortaya çıkabilir.

Yeni Mezun Almanya Vizesi ile Mavi Kart Alınabilir mi?

Türkiye ve diğer Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşları, yeni mezun olduktan sonra Almanya’ya giderken vize alır.

Almanya mavi kart; çalışmak ve ikamet etmelerini sağlamak için Türk vatandaşları ve diğer AB üyesi ülke olmayan vatandaşlara sunduğu bir uygulamadır. Almanya mavi kart almak için yeni mezun Almanya vizesi başvurusu yapılması gerekir.

Vize ücreti 2021 yılında 80 Euro olarak belirlenmiştir ve mavi kart başvurusu için ise 16 ila 20 Euro ücret alınır. Ortalama 100 Euro ile mavi kart sahibi olunabilir. Bu ücrete vize başvuru merkezimiz aracılığıyla başvuru yaptığınızda hizmet bedeli de eklenir. Almanya yüksek lisans öğrenci vizesi hakkında detaylı bilgi için almanyavisa.com/almanya-vize/almanya-yuksek-lisans-ogrenci-vizesi/ yazımıza göz atabilirisiniz.

İlginizi Çekebilir;

Almanya’da İşçi Olarak Çalışma Şartları

Almanya Baden Württemberg Gezilecek Yerler

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın