Almanya’da Mühendis Olarak Çalışma

Almanya’da Mühendis Olarak Çalışma; Almanya’da çalışmak isteyen neredeyse her meslek grubundan insan bulunmaktadır. Eskiden ülkemizden Almanya’ya genelde işçi konusunda göçler yaşanırken, artık daha farklı meslek grupları içerisinde de Almanya’ya çalışmak için gitmek isteyen kişiler bulunmaktadır.

Bu mesleklerin başında da mühendislikler yer almaktadır. Ülkemizden bu ülkeye çalışmak için gitmek isteyen kişiler Almanya’da mühendis olarak çalışma konusunda pek çok sorunun cevabını merak etmektedir. Bizler de bu yazı içerisinde sizlere Almanya’da mühendis olmak hakkında araştırılan konulardan bahsedeceğiz.

Almanya’da En Çok Hangi Mühendislik Branşları Tercih Ediliyor?

Almanya’da mühendis olarak çalışma konusunda merak edilen konuların başında, bu ülkede en çok hangi mühendislik dallarının rağbet gördüğü sorusu yer almakta. Bu ülkede hemen hemen bütün mühendislik alanlarında kolay bir şekilde iş bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak bazı branşlar için, Almanya’da ciddi anlamda bir alım durumu söz konusu olduğunu da belirtmek gerekir.

Bu mühendislik dalları hangisidir merak edenler için ilk sırada bilgisayar mühendisliklerinin yer aldığını söyleyelim. Almanya’da mühendislik konusunda en çok alımın sağlandığı branş, bilgisayar mühendisliği alanıdır.

Bu branştan sonra ikinci sırada yer alan branş dalı ise elektrik ve elektronik mühendisliğidir. Almanya’da Elektrik ve Elektronik Mühendisliği konusunda da en az bilgisayar mühendisliği kadar yüksek bir alım durumu söz konusudur. Ülkede en kolay ve en fazla iş imkanı sağlanan alanlardan biri de bu mühendislik dalıdır denilebilir.

Bunun sonrasında en çok alım yapan ve eğitim açısından da en çok ilgi gören mesleklerden birisi otomotiv mühendisliğidir. Bilindiği üzere Almanya’da başarılı pek çok otomobil firması bulunmaktadır. Ve bu firmalar, ürettikleri otomobillerin kalitesi ile dayanıklılığı sayesinde ünlüdür.

Ancak bu ülkede yer alan pek çok firma için yeterli sayıda otomotiv mühendisi bulunmadığından dolayı ülkede en fazla mühendis alımı yapan alanlardan birinin otomotiv mühendisliği olduğunu belirtelim.

Almanya'da Mühendis Olarak ÇalışmaPin
Almanya’da Mühendis Olarak Çalışma

Almanya’da Mühendislik Yapmak İçin Dil Seviyesi

Almanya’da mühendis olarak çalışma durumunun gerçekleşebilmesi için öncelikle bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar arasında en büyük unsurun öncelikle uluslararası geçerliliği olan bir diploma olduğunu belirtelim.

Diploma şartı tamamlandıktan sonra en gerekli olan şartlardan birisi bu kez dil bilgisi seviyesi olmaktadır. Almanya’da mühendis olarak çalışma ve burada iş bulmak isteyen kişilerin dil bilgilerinin en az B2 seviyesinde olması gerekmektedir.

Eğer B2 seviyesinde dil bilginiz yoksa öncelikle bulunduğunuz il içerisinde bir Almanca dil kursuna gitmeli ve daha sonra bu seviyeye kadar eğitiminizi tamamlamalısınız.

Eğitiminizi tamamladıktan sonra bunu kanıtlamak adına bazı sertifikalara ihtiyacınız olacaktır. İlgili sınavlara girip bu konuda belge aldıktan ve denklik işlemleri de tamamlandıktan sonra çalışma vizesi ile ilgili başvurulara başlayabilirsiniz.

Almanya’da Mühendis Olmak İçin Çalışma Vizesi

Almanya’da hangi meslek grubunda çalışacak olursanız olun öncelikle, henüz Türkiye’de iken çalışma vizesi almanız gerekmektedir. Almanya çalışma vizesi almadan bu ülkede çalışmanız mümkün olmayacaktır.

Almanya’da Mühendis Olarak Çalışma S.S.S

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?
Çalışma vizesi, uzun süreli kalma durumu gerektiren bir vize çeşididir. Bu vizeyi alabilmek için sizlerden talep edilen evrak listesini eksiksiz bir şekilde hazırlamanız ve müracaat esnasında vize harç ücreti bedeli dekontu ile birlikte teslim etmeniz gerekmektedir.
Almanya'da Mühendislik Maaşları Ne Kadar?
Bu soru için kesin bir fiyat aralığı vermek doğru değildir. Çünkü Almanya’da her mühendislik branşı için farklı maaş durumları söz konusudur. Ancak genel bir ortalama verecek olursak mühendislik maaşlarının ortalama 3600- 4000 Euro aralığında değiştiğini söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir;

Annemi Almanya’ya Nasıl Getirebilirim

Almanya Vatandaşlığı; 25 Farklı Vatandaşlık Konusu

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın