Almanya Ziyaret Vizesi

Bir Schengen vizesi olan Almanya ziyaret vizesi; tüm Schengen ülkelerinde serbestçe dolaşıma izin verirken, verilen vize süresi kısıtlıdır. Aile, arkadaş, akrabaları ziyaret etmek amacıyla alınan ziyaret vizesi, en fazla 90 gün için verilir.

Almanya ziyaret vizesi, seyahatin amacına göre değişkenlik gösteren vize başvuru evraklarına sahiptir. Standart evrakların yanında hangi ek belgelerin de hazırlanması gerektiği konusunda; vize başvuru merkezimizi arayabilir, uzman danışmanlarımız aracılığıyla vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Almanya Ziyareti Vizesi 2021

Almanya ziyaret vizesi aile ziyareti kapsamında alınır. Almanya’da bulunan aile ve akraba ziyareti için seyahat planı yapan Türk vatandaşları, pasaport renklerine göre vizeden muaf olabilir.

 • Gri hizmet pasaportu, yeşil hususi pasaport ve siyah diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları vizeden muaftır.
 • Umuma mahsus bordo renkli pasaport sahipleri ise, vize almak mecburiyetindedir.
 • Aynı zamanda akraba ve aile ziyaretleri için, Almanya’da bulunan kişinin davet mektubu göndermesi gerekir.

Aynı zamanda Almanya’da bulunan kişi, seyahatin sponsoru olacaksa; gelir belgesini gösterebileceği hesap dökümlerini ve davet mektubu alarak Alman yetkili makamlarına başvuru yapması gerekir.

Almanya’ya aile, akraba, arkadaş ziyaret yapacak Türk vatandaşları; hazırladıkları belgelere dikkat etmelidir. Eğer vize evraklarında herhangi bir problem yaşamak istemiyorsanız; vize başvuru merkezimizle irtibata geçerek, en yakın ofisimize, kargoyla evraklarınızı gönderebilirsiniz.

Vize başvuru merkezimiz aracılığıyla yapacağınız başvurularda; evraklarınız titizlikle incelenir ve vize başvuru prosedürüne uygun hale getirilmesi için çalışılır. Vize başvuru ofisimiz vize alımınız konusunda herhangi bir garanti vermese de tüm işlemleriniz başvuru kriterlerine uygun şekilde hazırlandığı için, vize onaylanmasında bir adım öne geçmiş olursunuz.

Almanya Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya ziyaret vizesi almak için, başkonsolosluğa başvuru yapılır. Ziyaretçi vizesi alırken, bazı adımların izlenmesi gerekir.

Ziyaretçi vizesi başvurusu yaparken;

 • Seyahat tarihinden, en az 3 hafta önce başvuru işlemlerini başlatmanız gerekir.
 • İkamet ettiğiniz bölgedeki en yakın Almanya Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği’nden randevu alınır.
 • Vize türüne ait tüm evraklar eksiksiz hazırlanır.
 • Vize harç ücreti ödenir ve başvuru evrakları arasında, vize ücreti ödendi makbuzu eklenir.

Sistemde parmak izi olmayanlar, parmak izi verirken; sistemde parmak izi bulunan ve 5 yıllık saklama süresi dolmayanlar, şahsi başvurularda bulunmalarına gerek duyulmaz.

Almanya Ziyaret Vizesi Evrakları Nelerdir?

Almanya ziyaret vizesi alarak akraba, eş, arkadaş ziyareti yapmak isteyenler; standart evrakların yanında ek belgeleri de hazırlamalıdır.

 • Pasaport (en az 3 ay geçerlilikte, 10 yıldan eski olmayan ve en az 2 yan yana sayfası boş olan)
 • Vize başvuru formu ve dilekçesi
 • Biyometrik fotoğraf (3.5×4.5 cm ebatlarında, beyaz arka fonlu)
 • Mali durumu gösterir banka dökümleri (son 3 aya ait banka hesap dökümleri olmalı, ıslak imzalı ve bankadan kaşeli olmalıdır)
 • Seyahat sağlık sigortası (vize reddedilme durumunda iptal edilebilir. Teminat bedeli en az 30bin Euro olmalıdır)
 • Ziyaret edilen kişi tarafından belediyeden onaylanarak alınmış davetiye mektubu (davetiye mektubu içeriğinde; başvuru yapan kişi adına gönderilmeli ve davet edilen ve davet eden kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, detaylı ve eksiksiz şekilde belirtilmelidir)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (arka ve ön yüzü)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (başvuru sahibi kadınsa ve evliyse, nüfus kayıt örneğinden evlenmeden önceki soyadıyla da almalıdır)
 • Uçak rezervasyon belgeleri (uçuş planı, uçuş saati gibi bilgiler olmalıdır)
 • Başvuru sahibi çalışan ise; şirket faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, sigorta hizmet dökümü, sigorta işe giriş bildirgesi, işyeri izin yazısı, vergi levhası, son 3 aya ait maaş bordrosu olmalıdır. Bordro belgesi ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır)
 • Başvuru sahibi emekli ise; emekli kartı, emekli maaşı alındığına dair banka hesabı
 • Ev hanımı ise, masrafların karışlanması için teminat veren sponsora ait belgeler
 • Öğrenci ise; öğrenci belgesi ve yine masrafları karşılayacak sponsorun belgeleri

Ziyaret vizesi başvurusu yapan Türk vatandaşları; geri dönüş uçak biletlerinin olduğunu kanıtlamalı, vize süresi bitiminde ülkeye geri döneceklerine dair, konsolosluk yetkililerini ikna etmelidir.

Almanya Ziyaret VizesiPin
Almanya Ziyaret Vizesi

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Almanya ziyaret vizesi başvuruları; belgelerin tam olarak hazırlanması, başvurunun prosedüre uygun olarak gerçekleştirilmesi durumunda, 10-15 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Ancak bu süre bazı nedenlerden dolayı uzayabilir;

 • Konsolosluğun ek belge talebinde bulunması
 • Başvuru belgelerinin eksik olarak hazırlanması
 • Yanlış vize türü evraklarının hazırlanması

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için; vize başvuru merkezimizde hizmet veren uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilir, vize evrakları konusunda detaylı bilgi alabilir ve prosedürün doğru şekilde işleyerek vize sürecinizi başlatabilirsiniz.

Almanya Ziyaret Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya ziyaret vizesi ücreti, Alman Konsolosluğu tarafından düzenli olarak güncellenir. 2021 yılında ziyaret vizesi ücreti de yine konsolosluk tarafından yeniden güncellenmiştir. Yapılan son güncellemelere göre; vize konsolosluk harç ücreti 80 Euro olmuştur. 6-12 yaş arası kişiler için 40 Euro’dur.

Eğer vize başvurusu vize başvuru merkezi aracılığıyla gerçekleştiriliyorsa;

 • Evrakların gönderilmesi için kargo ücreti 35 TL
 • Fotoğraf hizmeti 25 TL
 • Form doldurma hizmeti 23 TL
 • Printer çıktısı alma, sayfa başına 1.5 TL

Eğer vize başvuru merkezine başvuru yaparak, vize başvuru hizmeti alanlar, VIP hizmet bedeli olarak 75 Euro öder. Ancak bu ücretler her vize başvuru merkezi bürosunda değişkenlik gösterebilir.

Almanya Ziyaretçi Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Almanya ziyaret vizesi almak isteyen Türk vatandaşları; mümkün olan en erken zamanda vize başvurusu yapmalıdır. Eskiden seyahat tarihinden en az 2-3 ay önce başvuru yapılabiliyordu.

Yeni Schengen vize kurallarına göre vize başvuruları, seyahat planından en az 5-6 ay öncesinde başvuru yapılmalıdır. Pandemi süreci, konsolosluğun yoğun işleri, belgelerde olabilecek sıkıntılar, vize onay sürecini uzatacağından, vize başvuruları erkenden yapılmalıdır. Almanya vize şartları hakkındaki detaylı yazımızı okumak için burayı almanyavisa.com/almanya-vize/almanya-vize-sartlari-nelerdir/ tıklayınız.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Hasta Ziyareti Vizesi

Çerez ve Gizlilik Politikası

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Almanya Oturum İzni Ne Kadar Sürede Çıkar

Emekliler İçin Almanya Vizesi | Emekliler Almanya Vize

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Ziyaret Vizesi” üzerine bir yorum
Yorum yapın