Almanya Yüksek Lisans Oturma İzni

Almanya yüksek lisans oturma izni imkanı sunması ile bilinmektedir. Ancak bu oturma izni süresi kısıtlıdır. Yine de Almanya’da iş olanakları dikkate alındığında iş bulabilme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Almanya Yüksek Lisans Oturma İzni

Yüksek lisans oturma izni dışında hali hazırda üniversite mezunlarına da bu hakkı tanımaktadır. Bu ciddi bir avantajdır çünkü maddi durumunuzdan bağımsız olarak; burslu bir biçimde de Almanya’da okuyup sonrasında orada iş bularak hayatınıza devam edebilirsiniz.

Bunun süresi ise 18 aydır. 18 ay boyunca Almanya’da eğitim sonrası oturma ve çalışma hakkınız bulunmaktadır. Ancak sonrasında iş bulamamanız durumunda ülkenize geri dönmeniz gerekmektedir. Bunun bir diğer alternatifi olarak orada hayatınıza birini aldıysanız; evlenme yolu ile süreli oturum izninizi devam ettirebilirsiniz.  Bu ihtimalden yararlanan pek çok insan daha vardır ama Almanya yüksek lisans oturma izni çok az ülkenin sağladığı özel bir izindir ve aslında hem ülkedeki genç nüfusu arttırmak amaçlıdır hem de başarılı ve eğitimli kişilerin nüfusunu arttırmak amaçlıdır.

Bu biçimde mezun olan kişilerin büyük bir çoğunluğu iş bulabilmektedir. Ancak bu aşamada birtakım network çalışmaları yapmak da önemlidir. Alanınızı genişletip iş bulabilmeniz daha kolay olacaktır. Ancak 18 ya da hali hazırda uzun bir süredir ve bu süreçte geçiminizi sağlamak için; alanınız dışı başka işlerde çalışabilme hakkına da sahipsinizdir. Yüksek lisans oturma izni birçok alternatife sahip olmakta olup isterseniz ve imkanınız var ise eğitim hayatınıza bir yenisi de ekleyebilirsiniz. Almanya yüksek lisans izni süreli izin grubunda yer alıp 18 aylık dönem mezuniyet tarihinizden itibaren başlamaktadır.

Almanya Yüksek Lisans Oturma İzniPin
Almanya Yüksek Lisans Oturma İzni

Yüksek Lisans Oturma İzni 18 Ay

Yüksek lisans oturma izni sayesinde 18 ay içerisinde bir iş bulabilmeniz durumunda oturma izniniz bitene kadar yani geri kalan sürede oturma izni için yeniden başvuru yapmanız gerek yoktur. Ta ki son 3 aya kadar. Son 3 ay içerisinde oturma izni başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu çalışma vizesi olabilir veya evlendiyseniz aile birleşimi vizesi alabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise yeniden eğitim almaya karar vermenizdir ki; bu durumda da yeniden vize alabilirsiniz.

Almanya yüksek lisans oturma izni hali hazırda iş bulmanız için yeterli bir süredir Çünkü Almanya’da hangi üniversitede okursanız okuyun orada bu konuda kariyerinizi olumlu etkilemek adına birtakım danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Mezun olmaya yakın ise tüm bunlardan faydalanabilirsiniz. Sizlere iş imkanları sunulacaktır ve yönlendirmeler yapılacaktır. Özellikle dereceyle ya da iyi bir sonuç ile mezun olmak sizler için büyük avantaj olacaktır.

18 ay içerisinde iş bulamaz iseniz ülkenize dönseniz dahi internet üzerinden görüşmelere devam edebilirsiniz. Ya da işinizi yüksek lisans oturma izni son tarihlerinde bulduysanız bu durumda iş yeri ile anlaşarak başvurunuz boyunca kendi ülkenizde kalmanız gerekecektir. Bu aşamada tüm bu süreci iyi yönetebilmek önem arz etmektedir. Ancak çalışma vizeleri ortalama 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır bu nedenle büyük bir kayıp olmayacaktır.

Almanya Yüksek Lisans Oturma İzni S.S.S

18 aylık ek oturma izninde kendi ülkeme gidebilir miyim veya seyahat etmemi olumsuz etkileyecek bir durum var mıdır?
Hayır, vize aldığınız sürece istediğiniz ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz ancak; Schengen vizeniz bulunmaz ve Avrupa ülkeleri için de vize almalısınız.
Bu 18 ay içerisinde sadece kendi alanım ile ilgili mi iş bulma hakkım var?
Hayır, işin ne olduğu önemli değildir ancak 18 ay içerisinde muhakkak vize başvurusu yapmanız gerektiği için iş durumunuza göre oturma izninizin uzatılmama ihtimali vardır.
Bu süreçte evlenmem durumunda ne zaman izni uzatma başvurusu yapabilirim?
En erken bitimine 3 ay kala yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Yüksek Lisans Öğrenci Vizesi

Almanya’da Yüksek Lisans Çalışma İzni

Almanya Master Sonrası Çalışma İzni

Almanya Oturma İzni 6 Ay

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Yüksek Lisans Oturma İzni” üzerine bir yorum
Yorum yapın