Almanya’da Yüksek Lisans Çalışma İzni

Almanya’da Yüksek Lisans Çalışma İzni; Almanya’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi gören T.C. vatandaşlarının diğer yandan çalışmalarına da izin verilir. Ancak söz konusu çalışma hayatının eğitimi etkilememesi istenir; bunun üzerine belli başlı şartlara uyulması gerekir.

Almanya’da Yüksek Lisans Çalışma Saatleri

Almanya’da yüksek lisans çalışma izni alan vatandaşlara öncelikle çalışma sürelerine dair şartlar sıralanır ve uyulması istenir.  Hem okurken hem de çalışmak isteyen öğrencilere dair:

  • Yılda maksimum 120 iş günü olacak şekilde çalışma imkanı tanınır.
  • Hafta içerisinde toplamda 20 saat kadar çalışılmasına izin verilir.

Normalde de Almanya’nın haftalık çalışma süresi 40 saat şeklindedir. Öğrencilerde bu %50 oranından ele alınır ve 20 saate kadar düşer. Özellikle de eğitim hayatını riske atmaması adına çalışma süresi aşağıya çekilir.  Yüksek lisans çalışma izni alanların bu prosedürlere uymaları beklenir.

Almanya’da Yüksek Lisans Çalışma Alanları

Almanya’da yüksek lisans çalışma izni olan öğrencilere başta büyük şehirlerde olmak üzere pek çok iş ilanı sıralanır ve her birini değerlendirmeniz esas alınır. Bunlar arasında başı çeken Münih ve Berlin olsa da eğitim alınan okula yakın yerlere yönelmek gerekir.

Mühendislik, bilişim ve tıbbi alanda yaygın olarak istihdama yer verilir. Hatta yine bu alanlara özel olarak Mavi Card uygulaması da bulunur ve oturma izninde faydalanmanız esas alınır. Öğrencilerin sahip oldukları vizeye ek olarak çalışma izni başvurularında bulunmalarına da ihtiyaç duyulmaz.

Almanya'da Yüksek Lisans Çalışma İzniPin
Almanya’da Yüksek Lisans Çalışma İzni

Almanya’da Yüksek Lisans Çalışma İzni Başvuruları

Öğrencilere 90 gün süreyle verilen eğitim vizesini ülkeye giriş yaptıktan sonra; çalışma iznine çevirmek kolay olacaktır. Yüksek lisans çalışma izni için iş teklifi alan vatandaşların yetkili mercilere başvurularını iletmeleri istenir. Bu anlamda:

  • 20 saatlik sınıra uygun olan iş tekliflerine onay verilir ve oturum izni alınır.
  • Oturum – çalışma izni aynı prosedürler üzerine eğitim hayatınız devam ederken verilir.

Bir yandan yüksek lisansa diğer yandan çalışma hayatınıza yer vermeniz sağlanır. Özellikle de kalifiye eleman açığının fazla olduğu meslek grupları öne çıkar ve yüksek lisans öğrencilerinin bu alanlarda şansı daha yüksek tutulur.

Almanya’da Yüksek Lisans Çalışma İzni Belgeleri

Almanya’da lisans çalışma izni adına değerlendirilen bir diğer konu ise belgeler oluyor. T.C. vatandaşlarının biyometrik fotoğraf ve adres kaydına dair tüm standart belgeleri ibraz etmeleri isteniyor. Aynı zamanda oklu kayıt ile sigorta evraklarının da eksiksiz olarak paylaşılması yüksek lisans çalışma izni başvuruları adına önemli bir yere sahiptir.

Almanya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar= https://almanyavisa.com/almanya-calisma-izni/almanya-calisma-izni-ne-kadar-surede-cikar/

Almanya Yüksek Lisans Çalışma İzninde Dil Şartı

Yüksek lisans çalışma izni için dikkate alınan bir diğer unsur dil yeterliliği oluyor. Bunun için çalışma iznine başvuracak T.C. vatandaşlarına:

  • Asgari dil seviyesi B2 olarak belirtilir ve Almanca sertifikalarına ihtiyaç duyulur.
  • Resmi kurumlardan alınan dil yeterlilik belgeleri ile çalışma iznine başvurulur.

Yüksek lisans çalışma izni sahibi olmak isteyenlerin belirtilen denklik programlarını ve de dil yeterliliğini dikkate alması istenir. Eğitim, meslek geçmişi, kimlik ve sigorta belgelerine karşı çalışma iznine başvurmaları talep edilir.

Almanya’da Yüksek Lisans Çalışma İzni S.S.S

Almanya yüksek lisans çalışma maaşı ne kadar?
Saatlik olarak ücretlere netlik kazandırılır ve ayda 400 – 500 Euro aralığına yer verilir.
Almanya yüksek lisans çalışma alanları nelerdir?
Gıda sektöründen satış – pazarlamaya kadar pek çok alana yer verilir ve part- time çalışma koşullarına uyulması istenir.
Almanya çalışma izni için ayrıca başvuru yapılır mı?
Öğrencilerin sahip oldukları vize kapsamında çalışma olanaklarını değerlendirmelerine izin verilir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Yüksek Lisans Öğrenci Vizesi

Almanya Yüksek Lisans Oturma İzni

Almanya Master Sonrası Çalışma İzni

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya’da Yüksek Lisans Çalışma İzni” üzerine bir yorum
Yorum yapın