Almanya Master Sonrası Çalışma İzni

Almanya Master Sonrası Çalışma İzni; Yurtdışında eğitim almak kadar, çalışma hayatında yurtdışı tecrübesinin olması da, önemli bir husustur. Yurtdışı tecrübesi olan adaylara, ülkemizdeki iş görüşmelerinde her zaman öncelik verilmekte olduğu bilinmektedir. Eğer siz de bu konuda ilgili adımları atmış ve Almanya master sonrası çalışma izni alarak, iş hayatınızda daha büyük başarılar elde etmek istiyorsanız o zaman bu konuda yapılması gerekenleri birlikte inceleyelim.

Almanya Master İçin Gerekli Şartlar

Almanya’da yüksek lisans yapabilmek için öncelikle, buradaki bir yüksek öğretim kurumunda kabul görmeniz gerekmektedir. Bunun için de sizlerden talep edilen bazı şartlar vardır. Bu şartları sağladığınız takdirde, bu ülkede yüksek lisans yapabilir ve böylece kariyerinizin şekillenmesi adına önemli adımlar atabilirsiniz.

Almanya master sonrası çalışma izni konusuna geçmeden önce ilk olarak, bu ülkede yüksek lisans yapabilmek için sizlerden istenen özelliklere bir bakalım.

 • Almanya’da yüksek lisans yapabilmenin ilk şartı kişilerin lisans eğitimi sonrası; elde ettikleri not ortalamasının en az 2.5 olması gerekmektedir.
 • Ayrıca bu öğrencilerin İngilizce dil bilgileri seviyelerinin en az TOEFL 550 ve IELTS 6,5 olması gerekmektedir. Tabi bu durum yüksek lisans eğitimini İngilizce almak isteyen kişiler için geçerlidir.
 • Yüksek lisans eğitimini Almanca olarak almak isteyen kişilerin ise, Goethe Enstitüsü’nden yeterlilik sertifikası alması ya da DSH, Testdaf sınavlarından başarılı olmuş olması gerekmektedir.

Almanya master sonrası çalışma izni almadan önce, buradaki yüksek öğretim kurumlarında yüksek lisans yapacak kişiler için aranan şartlar bunlardır. Bu şartları sağlayan kişiler, bu ülkede bulunan üniversitelerden birine yüksek lisans için başvuruda bulunabilirler ve kabul edildikleri takdirde, vize işlemlerine geçebilirler.

Almanya Master Sonrası Çalışma İzniPin
Almanya Master Sonrası Çalışma İzni

Almanya Yüksek Lisans İçin Vize Almanya Master Sonrası Çalışma İzni

Almanya’da yüksek lisans eğitimini tamamlamak isteyen kişilerin; yukarıdaki şartlara uyumluluk sağladıktan sonra bir de vize almaları gerekmektedir. Yüksek lisans eğitimleri uzun süreli vize türüne dahil olduğu için; vize işlemlerinde D tipi uzun süreli eğitim vizesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu vize türü ile ülke sınırları içerisinde 90 günden fazla ikamet edebilme hakkına sahip olmaktasınız.

Uzun dönem eğitim vizesi için başvuru evrakları aşağıda yer aldığı gibidir.

 • Pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • Mezun olan üniversiteden alınan diploma
 • Lisans Öğretmenleri tarafından yazılan referans mektupları
 • Varsa, staj belgeleri ya da alınan sertifikalar
 • Ayrıntılı özgeçmiş örneği
 • Üniversite tarafından onaylanmış transkript

Almanya Master Sonrası Çalışma

Almanya’da yüksek lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra sıra geldi Almanya master sonrası çalışma almaya ve daha sonrasında çalışmaya başlamaya.

Dünya üzerinde en prestijli okullara sahip bu ülkede master eğitiminizi tamamladıktan sonra Deutschland master sonrası çalışma izni alabilir ve bu izin ile birlikte ülke sınırları içerisinde 2 yıl çalışma hakkına sahip olabilirsiniz. Ancak iş bulduğunuz ve o işte çalışmaya başladığınız sürece Deutschland master sonrası çalışma izni süreniz uzayabilmektedir.

Almanya Master Sonrası Çalışma İzni S.S.S

Almanya' de Yüksek Lisans Eğitimi Ücretli mi?
Almanya devlet üniversitelerinin çoğunda lisans üstü eğitim ücretsizdir. Ancak özel üniversitelerde yüksek lisans eğitimi ücretlidir.
Almanya Yüksek Lisans İçin Vize Almak Kolay mı?
Eğer sizlerden talep edilen özellikleri taşıyor; ve yine sizlerden talep edilen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmiş iseniz; o zaman bu ülkeden yüksek lisans için vize alma işlemleriniz zorlayıcı olmayacaktır.
Almanya Master Vizesi Ne Zaman Çıkar?
Uzun dönem eğitim için alınması gereken bu vize için; başvuru sonuçlarının açıklanması yaklaşık olarak 15 gün içerisinde gerçekleşmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Yüksek Lisans Öğrenci Vizesi

Almanya’da Yüksek Lisans Çalışma İzni

Almanya Yüksek Lisans Oturma İzni

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Master Sonrası Çalışma İzni” üzerine bir yorum
Yorum yapın