Almanya Oturma İzni Uzatma Gerekli Evraklar

Almanya oturma izni almak kadar önemli olan bir diğer şey ise oturma iznini uzatmaktır. Bu nedenle Almanya oturma izni uzatma gerekli evraklar muhakkak elinizde bulunmalıdır. Aynı zamanda uzatmanın ne olduğundan da bahsetmek gerekmektedir. Yani aslında oturma izni uzatma işlemi tam olarak uzatma işlemi olarak sayılmamaktadır.

Almanya Oturma İzni Uzatma Gerekli Evraklar Neler?

Oturma izni yenileme işlemleri için yeniden başvuru yapmak gerekmektedir. Yani hali hazırda oturum izni alma süresi yeniden aynı şekilde başlatılmalıdır. Bu nedenle Almanya oturum izni uzatma gerekli evraklar aynı evraklar olup bunların son birkaç ay içerisinde alınmış halleri olmalıdır.

Bunların dışında Almanya oturma izni uzatma gerekli evraklar listesindeki ek evrak ise bir önceki oturma izninizdir. Yani bu sayede aslında yenileme işlemi gerçekleştirmiş olursunuz ancak bunun resmi adı yenileme değildir.

Almanya oturum izni uzatma gerekli evraklar ilk olarak pasaporttur. Pasaportunuzun en az 6 ay veya 1 senesi daha olmalıdır. Buna ek olarak yeni çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Bu fotoğrafların arka planı beyaz olup üzerinizde herhangi bir takı bulunmamalıdır. E-Devlet üzerinden alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir. Özellikle aile birleşimi ile oturma izni aldıysanız bu en önemli evrak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Almanya oturum izni uzatma gerekli evraklar bunlarla sınırlı değildir. Bunun dışında ikametgah adresiniz, T.C. kimlik fotokopiniz gibi belgeler de gerekmektedir. Bunlar hali hazırda zorunlu ve her durumda gerekli belgeler olup diğer belgeler ise oturma izni alma sebebinize bağlı olarak değişecektir.

Almanya oturma izni uzatma gerekli evrak eğer Almanya’da bir çalışan iseniz bu durumda çalışma evraklarınız olmalıdır. Çalıştığınız iş yeri belgelenmelidir. Bu iş yerinden sizin burada çalıştığınıza dair gerekli evraklar dosyada yer almalıdır. Bunun dışında banka hesap dökümünüz gerekmektedir. Bu süreçte üzerinize bir ev veya araba gibi şeyler var ise bunlar da belgelenmelidir. Bu aslında oturma izni ihtimalini de arttıracaktır.

Almanya Oturma İzni Uzatma Gerekli EvraklarPin
Almanya Oturma İzni Uzatma Gerekli Evraklar

Almanya Oturum İzni Uzatma Gerekli Evraklar; Aile Birleşimi

Eğer aile birleşimi ile oturma izni aldıysanız bu durumda ise Almanya oturum izni uzatma gerekli evrak daha farklı olacaktır. Aile birleşimi vizesini eş nedeniyle alıyorsanız evlilik belgelenmelidir. Aile cüzdanı ve fotoğraflar ile mümkündür. Bunun dışında eğer ebeveyn durumu söz konusu ise bu da tam vukuatlı nüfus cüzdanı örneği ile belgelenecektir.

Bunun dışında eğitim için de oturma izni alınabilir. Bu durumda ise Almanya oturum izni uzatma gerekli evraklar listesinde eğitim bilgileri yer almalıdır. Aynı zamanda okuldan hala orada okuduğunuza dair öğrenci belgeniz gerekmektedir. Elbette tüm bu süreçlerde gelir durumunuz oldukça önemlidir. Özellikle Almanya’da çalışıyorsanız veya bir şekilde Almanya’ya bir katkınız var ise bu oturma izni yenileme sürecini çok daha kolay hale getirecektir. Öğrenci iken çalışma zorunluluğu olmayıp aile birleşimi için de geçerli değildir. Ancak boşanma gibi durumlara karşılık bu esnada çalışmanız oturum izni uzatma için büyük bir avantaj olacaktır.

Almanya Oturma İzni Uzatma Gerekli Evraklar S.S.S

Oturma izni uzatma için eski evrakları kullanabilir miyim?
Aynı evrakların güncel halleri olmalıdır çünkü pek çok evrakta çıkarıldığı günün tarihi yazacaktır.
Oturma izni uzatma talebim reddedilir mi?
Bu gibi durumların yaşanması mümkündür. Bunun pek çok örneği vardır. Almanya’da bulunmak için sebepleriniz geçerli değil ise talebiniz reddedilecektir.
Oturma izni uzatma başvurumu ne zaman yapmalıyım? Uzatma iznim bittikten sonra yapmam sorun olur mu?
Oturma izniniz bitmeden muhakkak başvuru yapmalısınız aksi halde ülkenize dönmeniz ve başvuru sürecini orada takip etmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Oturum İzni Uzatma Ücreti

Almanya Vizesi Aile Birleşimi | Almanya Vize

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya Oturma İzni Uzatma Gerekli Evraklar” üzerine bir yorum
Yorum yapın