Almanya’ya Diş Hekimi Olarak Gitmek

Almanya’ya diş hekimi olarak gitmek, açık bir biçimde belirlenmiş olan şartların yerine getirilmesiyle son derece kolaydır. İki farklı yol tercih edilir. Bunlardan ilki Approbation adı verilen diş hekimliği diplomasının denkliğinin başarılı bir biçimde alınmasıdır. Diğeri ise BE harfleriyle tanımlanmış çalışma iznine sahip olmaktır.

Almanya Diş Hekimi Kabul Ediyor mu?

Almanya’ya diş hekimi olarak gitmek her zaman mümkün olan bir durumdur. Bunun nedeni ise ilgili meslek gruplarına ülkede her daim çok büyük bir ihtiyacın bulunmasıdır. Diş hekimi olarak yerleşmek isteyen birçok Türk, gerekli prosedürleri başarılı bir biçimde tamamladıktan sonra bunu yapmışlardır.

Şu an ülkede çok sayıda Türk dişçi hizmet vermektedir. Almanya diş hekimi kabul eden ülkelerin içinde bulunur.

Almanya’ya Diş Hekimi Olarak Gitmek İçin Dil Yeterliliği Lazım mı?

Diş hekimi olarak gitmek isteyen kişilerin ilk olarak dil sorununu başarılı bir biçimde çözmeleri şarttır. Bunun birden fazla yolu hemen karşımıza çıkıyor. Özellikle iki ülke arasındaki ilişkilerin oldukça iyi olması sayesinde, Türkiye’de faaliyet gösteren Goethe dil kursuna giden kişiler, buradan elde ettikleri sertifikayı rahatlıkla sunabilirler. Çünkü bunun her daim kabul edildiğini görmekteyiz.

Diş hekimi gidişi çerçevesinde Almancanızın B2 seviyesinde bulunması gerekmektedir. Bu en alt limit olarak kabul edilir. Aynı zamanda ilgili dil yeteneğinin mutlaka resmi bir biçimde belgelenmesi de önem arz eder. Bunun için TELC B2 adındaki özel sertifika sunulur.

Almanyaya Diş Hekimi Olarak GitmekPin
Almanyaya Diş Hekimi Olarak Gitmek

Almanya’ya Diş Hekimi Olarak Gitmek İçin Hangi Belgeler İstenir?

Diş hekimi olarak gitmek belli belgelerin toplanması sayesinde mümkündür. Bunları şu şekilde hemen sıralamak mümkündür;

  •  Diş hekimi kabul etme sürecinde denklik sınavı söz konusudur. Alınmış olan diploma çerçevesinde Almanya’da çalışabilmek için özel bir sınava girmek şarttır. Buradan yeterli puanın alınması lazım. Çalışma izin böylelikle çıkarılabilir.
  • Pasaport olmadan gitmek mümkün değildir. 2 fotoğraf, kimlik bilgileri, seyahat sağlık sigortası, form, dilekçe gibi istenen standart evrakların tümünün tamamlanması esastır.
  • Başvuru Almanca olarak yapılmalıdır.
  • Mesleğinizi açık bir biçimde göstermesi açısından çok büyük bir önem arz eden diploma, ilgili makamlara sunulmalıdır. Bu aynı zamanda mezuniyet sertifikası olarak da tanımlanır.
  • Diş hekimi başvuru süreci içinde mesleki yeterlilik belgelerinin de sunulması çok büyük önemlidir. Buna göre transkript, diploma eki, staj defteri, not listesi, mesleki eğitim derslerinin açıklaması olmak zorundadır.
  • Özgeçmiş, deneyim belgeleri, sağlık raporu, güvenilirliği kanıtlayan sertifikalar, mesleki anlamda sorumluluk sigorta evrakı da aranılan dokümanların içinde yer alır.
  • Böylelikle tüm evraklar başarılı bir biçimde tamamlanır.

Almanyaya Diş Hekimi Olarak Gitmek İçin Belirlenmiş Bir Süre Var mı?

Diş hekimi olarak görev yapmak ve burada hayatını devam ettirmek isteyen kişilerin bilmesi gereken bir diğer konu ise 9 ay ile 10 ay arasındaki bir süreç sonrasında işlemlerin tamamlanacağıdır. Bazen daha da uzayarak bunun 1 yıl olması söz konusudur. Bu açıdan bakıldığında önemli olan şey ise istenilen belgelerin çok hızlı bir biçimde toplanması, bunların sunulmasıdır.

Denklik olarak bilinen Türkiye’den alınmış olan diplomanın Almanya makamları tarafından tanıtılması genellikle sürecin uzamasına neden olmaktadır. Her türlü işlem sona erdikten sonra asistanlık, alana göre iş bulma gibi değişik süreçlerin sizi beklediğini unutmayın.

Almanya’ya Diş Hekimi Olarak Gitmek S.S.S

Almanyaya diş hekimi olarak gitmek mümkün mü?
Almanyaya diş hekimi olarak gitmek, gerekli şartların sağlanması durumunda mümkündür.
Almanyaya diş hekimi olarak gitmek için ne yapmak lazım?
Almanyaya diş hekimi olarak gitmek için vize alınmalı, meslek belgeleri verilmelidir.

İlginizi Çekebilir;

Almanya’ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Lazım

Almanya’ya Davetiye İle Gitmek

Almanya’ya Yazılımcı Olarak Gitmek

Almanya Vize Evrakları

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın