Almanya’da Nasıl Akademisyen Olunur

Almanya’da Nasıl Akademisyen Olunur; Her alanda eğitim alan öğrencilerin en önemli hedeflerinden birisi akademik kariyer için kaliteli bir doktora yapmaktır; Almanya bu açıdan oldukça büyük avantajlara sahiptir. Doktora programları akademik kariyer yapmak isteyen lisans ve yüksek lisans öğrencileri için en önemli konudur.

Bundan dolayı doktora programı seçilirken akademik kriterlerin tamamı dikkate alınmalıdır. Almanya’da nasıl akademisyen olunur araştıranlar için Almanya her açıdan olduğu gibi doktora ve akademik kariyer açısından da birçok avantaj sağlar.

Ücretsiz Doktora Eğitimi

Oldukça cazip bir model ülke konumunda olan Almanya’daki üniversite sistemi lisans ve yüksek lisans seviyesinde olduğu gibi doktora seviyesinde de Avrupa Birliği programları ile uyumludur.

Doktora öğrenimi ülkedeki tüm üniversitelerde tamamen ücretsiz olarak öğrencilere sunulur. Uluslararası bir doktora eğitimi alan öğrenci sayısı ülkede her geçen yıl artar. Bu artış üniversiteler adına daha fazla başarı ve fırsat anlamına gelir. Ayrıca öğrencilerin akademik kariyer yapabilmesi açısından bir çok imkan anlamı taşır.

Almanya’da nasıl akademisyen olunur öğrenmek isteyen öğrencilerin bilmesi gereken en önemli konu doktora eğitiminde dil olarak Almanca’nın yanı sıra aynı zamanda İngilizce ve Fransızca imkânlarının da bulunduğudur.

Doktora Eğitim Süresi

Doktora burslarından yararlanabilmek için gerekli olan herhangi bir yabancı dil sertifikasına sahip olmaktır. Bunun dışında doktora eğitimi alabilmek için ALES ya da GMAT gibi herhangi bir prosedür gerektiren sınavlara gerek yoktur.

Oldukça geniş kütüphanelere, basın yayın arşivlerine ve gelişmiş program alanına sahip olmasından dolayı; ülkede doktora eğitimi alan öğrencilerin kaynak sıkıntısı yaşaması söz konusu değildir.

Alınan akademik eğitimin tamamen İngilizce olması her üniversitede mümkündür. Almanya’da nasıl akademisyen olunur sorusu ile birlikte insanların araştırdığı diğer bir konu da akademik eğitimin süresidir. Almanya’da doktora öğrenim süreci 3 yıldır ancak iş durumuna göre istenmesi halinde süre uzatılabilir.

Akademik Ve Bilimsel Çalışmalara Destek

Akademisyenlerin doktora eğitimi alırken vize sıkıntısı çekmesi söz konusu değildir, doktora süresi öğrencinin akademik çalışması ile doğru orantılıdır dolayısıyla bu süre 6 ya da 7 yılı dahi bulabilir.

Alınan doktora eğitiminin ardından akademisyenler istedikleri alanda tam zamanlı olarak çalışabilir. Ülkede hem doktora çalışmalarına hem de akademik ve bilimsel çalışmalara ciddi anlamda destekler verilir.

Bu çalışmalar sadece üniversiteler ile sınırlı kalmaz aynı zamanda üniversite dışındaki araştırma kurumları da çalışmalara katılır ve destek sağlar.

Almanya'da Nasıl Akademisyen OlunurPin
Almanya’da Nasıl Akademisyen Olunur

 

Akademik Kariyer Şartları

Büyük sanayi kurumları da kendi bünyesinde oluşturdukları araştırma merkezleri aracılığında akademik kurum ile işbirliği yapar. Almanya’da nasıl akademisyen olunur; Uluslararası araştırmacılara araştırma odaklı çeşitli yükseköğrenim ortamı sunan Almanya; aynı zamanda dünyaya öncülük eden bir endüstri sunar.

Doktora eğitimini tamamlayan öğrenciler için gerekli olan deneyimi kazanmak adına; üniversite dışındaki araştırma enstitüsü ve şirketler oldukça iyi şartlar vaat eder.

Başarılı Bir Akademik Kariyer

Türkiye’deki üniversitelerde binlerce yabancı profesör çalışmaktadır dolayısıyla Alman üniversiteleri yurtdışında yüksek nitelikli akademisyenlere önem vermektedir. Akademisyen olabilmek için öncelikle lisans programlarına katılmak gerekmektedir ancak temel şart not ortalamasıdır.

İyi bir not ortalaması akademisyenliğe atılan ilk adımdır, not ortalamaları her üniversite için farklılık gösterir. Başarılı bir akademik kariyer yapabilmek için bilimsel makaleler yazmak, araştırmalar yapmak ve belli bir bölümde uzman olmak önemlidir.

Almanya’da Nasıl Akademisyen Olunur S.S.S

Doktora Eğitimi Sonrası Almanya'da Kalmak Mümkün Mü?
Akademik kariyer yapmak için Almanya’da doktora eğitimi alan yabancı öğrenciler oturma iznini 18 ay uzatabilir.
Akademik Kariyere Sahip Olanlar Almanya'da İş Bulabilir Mi?
Almanya’da sadece üniversiteler değil birçok kurum ve kuruluş akademik kariyer yapmak isteyenlere destek sağlar.
5/5 - (1 vote)
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın