Almanya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar

Almanya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar; Almanya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları turist, aile – arkadaş ziyaretleri ya da ticari gezilere dair vize talebinde bulunabilir. Bu tarz kısa süreli vizeler birkaç iş günü içerisinde sonuçlanır. Ancak söz konusu Almanya çalışma izni ne kadar sürede çıkar sorgulayanlara birkaç iş günü yerine aydan bahsedilir.

Almanya Çalışma İzni Ne Zaman Sonuçlanır?

Çalışma izni ne kadar sürede çıkar merak edenlere belirtilen yasal süre 90 gün şeklindedir. Şöyle ki 3 ay içerisinde kararın açıklanması esas alınır. Bu tarihe dair:

  • Başvuru tarihinden itibaren yasal süre işlemeye başlar.
  • 3 aylık süreç ek belgelerin incelenmesi üzerine uyabilir.

Almanya çalışma izni ne kadar sürede çıkar merak edenlere 3 aylık süreç belirtilse de sürenin değişiklik göstermesi söz konusudur. Buna etki eden birkaç faktör bulunuyor ve her birine karşı en az 4 – 5 ay öncesinden başvuruya geçilmesi daha uygun görülür.

Almanya Çalışma İzninde Ek Belgeler

Almanya çalışma izni ne kadar sürede çıkar öğrenmek isteyenlere öncelikle vize prosedürleri açıklanır. Standart belgelerin üzerinde durulur ve her birinin eksiksiz olarak ibraz edilmesi istenir. Nitekim eksik ya da hatalı belgelerden kaynaklı olarak sürecin uzaması kaçınılmaz olacaktır.

3 aylık sürece etki eden en büyük faktör belgeler oluyor. Özellikle de güncel tarihli olmayan belgelerden kaynaklı olarak sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun gibi eksik belge ibrazında karşı yenileri talep edilir ve incelenmesi birkaç iş gününü bulur.

Almanya Çalışma İzninde Konsolosluk Başvuruları

Almanya çalışma izni ne kadar sürede çıkar sorgulayanlara başvuru merkezlerinden de söz etmek gerek. Şöyle ki Almanya Konsolosluğu ve de Büyükelçilik üzerinden alınan randevulara yer verilir. Yine bu durum söz konusu başvuru sürecini etkiler. Vatandaşlar:

  • Konsolosluk yoğunluğundan kaynaklı olarak birkaç ay sonra sonucu öğrenebilir.
  • Randevu yine yoğunluğa karşı birkaç hafta sonrasına verilebilir.

Görüldüğü üzere çalışma izni ne kadar sürede çıkar sorgulayanlara birkaç faktör eşlik eder ve geriye 3 aylık yasal süreç kalır. Ancak 90 iş gününün uzaması da mümkün olabilir.

Almanya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede ÇıkarPin
Almanya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar

Almanya Çalışma İzni Süresi Nedir?

T.C. vatandaşları sadece  çalışma izni ne kadar sürede çıkar sorusuna yanıt aramıyor. Bunun ardından çalışma izninin süresi de merak edilir ve devamında 1 yıllık sürecin üzerinde durulur.

1 yılın tamamlanmasını beklemeden uzatmak adına başvurularınızı iletebilirsiniz. Konsolosluk ya da Büyükelçilik üzerinden alınan randevulara karşı başvurulara geçebilirsiniz. Bunun üzerine 1 yıllık sürecin devamında da çalışmaya devam etmeniz ve yasal olarak ülke sınırları içerisinde kalmanız mümkün olacaktır.

Almanya Çalışma İzni Süre Şartları

Çalışma izni ne kadar sürede çıkar öğrenmek isteyenlere 3 aylık süre paylaşılsa da bu durum zaman zaman değişiklik gösterir. Çalışma izni 90 günü aşan kalma sınırına bağlı olarak değerlendirmeye alınır. Vatandaşlar:

  • 90 günden az olan seyahate dair Schengen vize talebinde de bulunabilir.
  • Söz konusu iş teklifleri ve çalışma hayatı ise Ulusal Vize başvurularına geçilir.

Başvuru sırasında paylaşılan pasaportun da en az 1 yıllık olması istenir. Ancak belirtilen bu süreleri dikkate alarak talebinizi iletebilir ve birkaç ay içerisinde sonucu öğrenebilirsiniz.

Almanya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar S.S.S

Almanya çalışma izni için dil sertifikası gerekir mi?
Dil sertifikası ile en az A1 seviyesine sahip olduğunuzu belirtmeniz gerekir.
Almanya çalışma izninde eğitim şartı nedir?
Lisans mezunu olma şartı öne sürülür ve ülkede bulunan işyerinden teklif almanız istenir.
Almanya çalışma izni meslek grupları nelerdir?
Talep gören meslekler arasında başı mühendislik çeker ve tıp alanında faaliyet gösterenler de sıklıkla tercih edilir.
Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın