Almanya’da Fizyoterapist Nasıl Olunur

Türki Cumhuriyeti vatandaşları Almanya’da fizyoterapistlik yapabilir. Fizyoterapistlik yapmak isteyen vatandaşlardan tüm mesleklerde olduğu gibi belirli şartlar taşıması beklenir. Almanya’da fizyoterapist nasıl olunur; öncelikle denklik alınması ve dil öğrenilmesi gerekiyor. Fizyoterapistler doktor, mühendis ya da diğer mesleklerden farklı olarak dil yeterliliği testinden geçmelidir.

Denklik ve yeterlilik alan kişilerin ise sırada gerçekleştirmesi gereken işlem oturma ve çalışma izni almasıdır. Anlaşmalı olduğu şirket ve elinde bulunan diğer belgeler ile oturma izni talebinde bulunarak uzun süreli oturma alabilir.

Almanya Fizyoterapist Denkliği

Almanya’da fizyoterapist nasıl olunur; ilk adımı denkliktir. Denklik almak için sağlık departmanına başvuruda bulunulması gerekiyor.

Başvuru sırasında sizden sunmanızı beklenen belgeler;

 • Avrupa Birliği formatında Almanca dilinde hazırlanmış iş ve eğitim geçmişinizi anlatan CV’niz,
 • Bugüne kadar almış olduğunuz eğitimler, sertifikalar, diplomalar ve katılım belgeleri,
 • Geçmişte fizyoterapist olarak geçirdiğiniz deneyimler ve varsa referanslarınız,
 • Yeni alınmış geçerli nitelikteki sağlık raporu,
 • Türkiye ve Almanya’da yaşadığınız süreç için alınmış vukuatlı adli sicil kaydıdır.

Tüm bu belgeleri sunarken en çok dikkat etmeniz gereken konu belgelerin dilidir. Tüm belgelerinizi yeminli tercümanlar tarafından Almancaya çevirerek teslim etmeniz gerekiyor. Türkçe ya da İngilizce belgeler kabul edilemez.

Almanya’da Fizyoterapist Olacak Kişinin Başvuru Yapacağı Yer

Almanya’da fizyoterapist nasıl olunur; Türkiye Cumhuriyeti ya da başka ülkelerde bulunan üniversitelerden eğitiminize dair belgeniz olması durumunda olabilirsiniz. Bunun için Almanya’da ikamet etmiyorsanız öncelikle Türkiye’de Almanya’dan bir şirket ile anlaşmanız gerekiyor. Daha sonra bu belgeler ile vize ve oturma izni durumlarınızı tamamlamalısınız.

Türkiye’deki işlemleri tamamlayan kişiler Almanya Sağlık Departmanı’na kayıt olarak tüm denklik belgeleri ve diğer detayları onaylatmalıdır. Böylece Almanya içerisinde kişiler fizyoterapist olarak işe başlayabilecektir.

Almanya’da Fizyoterapist Olmak İçin Şartlar

Almanya sınırları içerisinde bir sağlık kuruluşunda fizyoterapist olmak istiyorsanız şartları karşılamanız beklenecektir. Almanya’da fizyoterapist nasıl olunur şartları;

 • Kişilerin mutlaka yeterlilik ve denklik belgesi almış olması gerekir. Bu belge kısmi ya da diğer türlü olamaz. Kişi tam denklik belgesine sahip olmalıdır.
 • Fizyoterapist olmak isteyen kişilerde dil şartı da aranır. En az B2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekiyor.
 • Kişilerin Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından onaylanmış iş bulma ve çalışma izninin bulunması gerekiyor. Bu izin Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Almanya Başkonsolosluğu tarafından alınabilir.
 • Çalışmak istediğiniz işi henüz Türkiye’de iken bulmanız gerekiyor. Almanya’ya gelerek herhangi bir iş arama izniniz ya da turist vizesi ile çalışma sağlamanız mümkün değildir.
 • Çalışacağınız firma ile sözleşmelerinizi izinlerinizden önce düzenlemelisiniz. Eğer Almanya’da kendi firmanızı kurmak istiyorsanız ise diğer detaylara sahip olmalısınız.
Almanya'da Fizyoterapist Nasıl OlunurPin
Almanya’da Fizyoterapist Nasıl Olunur

Almanya’da Fizyoterapist Olarak Kendi İşini Kurmak

Almanya’da fizyoterapist olmak için kendi firmanızı kurmak istiyorsanız öncelikle firma kurma şartlarını taşımanız gerekiyor. Bunun için;

 • En az 25.000 Euro civarında firmanız için bütçe ayırmış olmanız gerekir.
 • Gerekli izin işlemleri için Almanya yetkili mercilerinden izin almanız gerekiyor.
 • Ticari sicil ve vergi işlemleri gibi tüm işlemleri detaylı bir şekilde öğrenmeniz gerekir.
 • Almanya Sağlık Departmanına kayıt olarak yeterliliklerinizi test ettirmeniz gerekir.
 • Dil ve denklik becerilerini tamamlayarak gerekli sertifikaları almalısınız.
 • Süresiz olarak oturma iznine ve Schengen vizesine sahip olmanız gerekir.

Almanya’da Fizyoterapist Nasıl Olunur S.S.S

Türk Diploması İle Almanya’da Fizyoterapist Olabilir Miyim?
Türk diplomanız ve varsa diğer sertifikalarınız ile denklik alarak Almanya’da fizyoterapist olarak çalışabilmeniz mümkündür.
Almanya’da Fizyoterapist Olmak Zor Mu?
Almanya Federal Cumhuriyeti, Türkiye’den vasıflı işe sahip kişileri kolaylıkla kabul ederek fizyoterapist ya da diğer meslek gruplarına çalışma imkanı sunuyor.
5/5 - (1 vote)

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın