Almanya’da Doktorların Çalışma Saatleri

Almanya’da Doktorların Çalışma Saatleri; Doktorluk, tüm dünyadaki en kutsal ama aynı zamanda en zorlu mesleklerden bir tanesidir. İnsan sağlığının ve hatta hayatının tamamen emanet edildiği bu meslek gruplarının yükü aslında çoğu zaman son derece ağır olmaktadır. Bu yüzden çoğu ülke, bu sorumluluğun farkına vararak bu zorlu meslek çalışanları için avantajlar sağlama girişiminde bulunmuşlardır. Örneğin; Almanya’da doktorların çalışma saatleri, haftada 48 saat olarak belirtilmiştir.

Yazının ilerleyen kısımlarında Almanya’da doktorların çalışma saatleri gibi merak edilen ve bu meslek grubunu ilgilendiren daha pek çok konuya sizler için değineceğiniz.

Almanya’da Doktor Olma Şartları

Almanya’da doktor olmak için öncelikle bu konuda ilgili eğitimlerin alınması gerekmektedir. Ancak bu eğitimler Almanya’da, ülkemizde olduğu gibi yoğun, zorlu ve sınav dolu bir biçimde sürdürülmemektedir.

Almanya’da doktor olmak isteyen kişiler bu konuda öncelikle 5-6 senelik bir eğitim programına dahil olmaktadırlar. Eğitim dahilinde ülkemizde olduğu gibi TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavı gibi bir sınav çeşidi yoktur. Eğitim alan her hekim istediği alanda uzmanlık yapabilir daha doğrusu uzmanlık için istediği alanda ihtisas yapabilmektedir.

Bu eğitimin arkasından üst ihtisasların süresi ise 1- 2 yıl arasında değişmektedir.

Almanya’da uzmanlık bittikten sonra çalışma hayatında zorunlu hizmet gibi bir şart bulunmamaktadır. Bilindiği üzere ülkemizde en temel şartlardan sayılan bu durum, Almanya’daki hekimler için geçerli değildir. Bu yüzden özellikle TUS sınavının ve zorunlu hizmet şartını olmaması, Almanya’da doktor olarak çalışma isteğini artırmaktadır.

Almanya'da Doktorların Çalışma SaatleriPin
Almanya’da Doktorların Çalışma Saatleri

Almanya’da Doktor Olarak Çalışmak İsteyenler İçin Şartlar

Almanya’da doktorların çalışma saatleri kadar, doktor olmak isteyen kişiler için gerekli olan şartlar da merak edilmektedir.

Ülkemizde eğitim görmüş fakat Almanya’da doktor olarak çalışmak isteyen kişilerin sahip olması gereken üç temel şart bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi; dil şartıdır.

Almanya’da bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin öncelikle B2 seviyesinde Almanca dil bilgisi olması gerekmektedir. Bu seviye asgari olarak tutulmuştur. Yani A2 seviyesinde dil bilginiz varsa sizden bunu geliştirmeniz ve en az B2 seviyesine çıkarmanız istenebilir.

Ayrıca, dil konusuna olan hakimiyetinizi de ilgili sınavlar ile kanıtlamanız gerekmektedir.

Almanya’da Doktor Olmak İçin Mesleki Yeterlilik

Almanya’da doktor olmak isteyen kişiler için aranan temel özelliklerden bir tanesi de mesleki yeterlilik belgesinin bulunmasıdır. Bu belge, ülkemizdeki işe alımlar için de geçerli olmaktadır.

Mesleki yeterlilik; sizin herhangi bir meslek dalında uzmanlaştığınızı ve bu alanda gereken tüm eğitimleri almış olduğunuzu gösteren bir belge olarak tanımlanabilir.

Almanya’da doktor olmak için sizlerden talep edilecek bir diğer belge de ruhsat olacaktır. Bu belge ülkemizdeki işe alımlarda da söz konusu olan yani kişilerden talep edilen evraklar arasında yer almaktadır.

Almanya’daki meslek grupları ve vize işlemleri konusunda merak ettiğiniz her soru için bizlerle iletişime geçebilir ve aynı zamanda bu konuda verdiğimiz profesyonel danışmanlık hizmetlerimizden de faydalanabilirsiniz.

Almanya’da Doktorların Çalışma Saatleri S.S.S

Almanya'da Doktor Olarak Çalışacak Türk Vatandaşlara Farklılık Uygulanıyor mu?
Yabancı bir ülkede çalışmak isteyen kişilerin en çok çekindikleri konu olan ayrımcılık içeren davranışlar, Almanya’da doktor olmak isteyen kişilerin merak ettiği sorular içerisinde yer almaktadır. Ancak bu ülkede doktor olarak işe alınan Türk vatandaşlar, Alman vatandaşları ile aynı çalışma koşullarına, çalışma saatlerine, maaş tutarına sahiptir.
Almanya'da Doktorluk İçin Başvuru Şartları Nelerdir?
Almanya’da doktor olarak çalışmak isteyen kişiler için aranan şartları yukarıda belirtmiştik. Ancak burada bulunan her eyaletin başvuru şartlarında farklılıklar olacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden eyaletlere göre başvuru şartlarını öğrenmek için bizleri arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Almanya’da Doktor Olarak Çalışma Şartları

Almanya’da Resmi Çalışma Saatleri

Almanya’da Memur Çalışma Saatleri

Almanya’da Banka Çalışma Saatleri

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
“Almanya’da Doktorların Çalışma Saatleri” üzerine bir yorum
Yorum yapın