Almanya Sanatçı Vizesi

Çoğunlukla serbest çalışma vizesi olarak adlandırılan Almanya sanatçı vizesi; Almanya’daki herhangi bir etkinlik için alınan vizedir. Vizenin alınabilmesi için; gerekli belgelerin hazırlanması, vize harç ücretinin ödenmesi önemlidir.

Türkiye’den Almanya’ya herhangi bir etkinlik için sanatçı vizesi alacaksanız; şahsi başvuru yapabilir ya da vize başvuru merkezimiz aracılığıyla vize başvuru işlemlerinizi profesyonel şekilde başlatabilirsiniz.

Sanatçı Vizesi Nedir?

Almanya sanatçı vizesi; Almanya’da herhangi bir etkinliğe katılmak ya da bir etkinliği gerçekleştirmek için, sanatçı statüsünde alınan vizedir. Vize başvurusu yapacak kişi, sanatçı kimliğini ispat edebilmelidir.

Vize başvuruları incelenirken;

 • Tüm belgelerin eksiksiz olmasına
 • Başvuru sahibinin ülkesine geri döneceğine
 • Seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağına
 • Başvuruyu yapan kişinin, seyahat amacına uygun vize türüne başvuru yapıp yapmadığına bakılır.

Ancak tüm belgelerin eksiksiz olması, vize reddine engel değildir. Her zaman bunun olabileceği unutulmamalıdır. Vize başvuruları; profesyonel danışmanlarıyla hizmet veren vize başvuru merkezimiz aracılığıyla, prosedürlere uygun vize başvurusu yapılabilir.

 Sanatçı Vizesi Hangi Tür Vizeye Girer?

Almanya sanatçı vizesi; kısa süreli C tipi vize türüne girer. Seyahat amacının kültürel etkinlik amacında olması, başvurunuz sırasında belirtilmesi gereken en önemli özellikler arasında yer alır.

Vize 90 gün altı seyahatler için kullanılır ve tüm belgelerin başvuru dosyasında eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Standart evrakların yanında, sanatçılık kimliğine dair ek belgeler de yine vize memurları tarafından talep edilecektir.

Almanya Sanatçı Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya sanatçı vizesi almak için, 90 günden az sürecek vize alınır. Almanya’yı sanatçı olarak ziyaret edecek başvuru sahibi; katılacağı etkinliği, hangi tarihler arasında gerçekleştirileceği gibi bilgiler sunulmalıdır.

Şahsi başvuru yapılabildiği gibi, vize başvuru merkezimiz ile iletişime geçerek, vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Evraklarınızın eksiksiz olması, gerektiğinde ek belgelerin sunulması zorunludur.

Almanya Sanatçı Vizesi Evrakları

Almanya sanatçı vizesi, Schengen kriterlerine uygun olarak düzenlenir. Beyan edilen tüm belgelerin doğru bilgilerle sunulması ve doğru vize evraklarıyla hazırlanması, vizenin onaylanması için önemli noktalardan bir tanesidir.

Sanatçı vizesi için gerekli standart evraklar;

 • Pasaport (son 3 ayı kapsayan geçerlilik, 10 yıldan eski pasaport olmamalı ve en az 2 yan yana sayfası boş olmalıdır)
 • Biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru talep formu
 • Vize başvuru talep dilekçesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi
 • Meslek evrakları
 • Finansal durumu gösterir belgelerin dökümü
 • İkametgâh belgesi
 • Gerçekleştirilecek etkinlik için davetiye mektubu
 • Sanatınızla ilgili görsel belgeler
 • Başvuru sahibinin kendini anlattığı detaylı dilekçe
 • Türkiye’de hangi mesleği icra ettiği ve Almanya’ya seyahat amacı
 • Banka hesap dökümleri
 • Seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağına dair sponsor teminat belgeleri
 • Banka hesabında günlük harcanabilecek en az 80 Euro yapılabilecek kadar bakiyeyi gösterecek hesap dökümleri
 • Seyahat amacına bağlı olarak otel ve uçak rezervasyon belgeleri
 • Eğer varsa kira gelir belgesi, tapu senedi belgesi ya da araç ruhsatı belgeleri

Sanatçı vizesine başvuru yapan kişiler, ayrıca ek belgeleri de hazırlar;

 • Eğer konser etkinliği verilecekse, organizasyonu düzenleyen kurum tarafından alınacak davetiye mektubu
 • Almanya’dan davetiye ya da kısa süreli iş sözleşmesi
 • Etkinliğin düzenleneceği mekânın bilgileri, saati, kaç kişilik düzenlendiği gibi bilgilerin bulunduğu dilekçe
 • Başvuru sahibi, kendi ülkesiyle bağını ispatladığı belgeler

Sanatçı vizesine başvuru yapan kişi; kendi ülkesini terk etmeyeceğini ve Almanya’da sadece etkinlik süresince kalacağını, belgeleriyle ispat etmelidir.

Sanatçı vizesi sadece bir etkinlik üzerine değil, herhangi bir sanat dalında yapılan meslek icrası için de geçerlidir. Bu yüzden özellikle gelir beyanı için verilecek belgelerin doğru olması son derece önemlidir.

Almanya Sanatçı VizesiPin
Almanya Sanatçı Vizesi

Almanya Sanatçı Vizesi ile Oturum İzni Alınabilir mi?

Almanya vize türlerine başvuru yapan Türk vatandaşları, bazı şartları yerine getirdiklerinde, özel olanaklara da sahip olur. Germany sanatçı vizesi de bu ayrıcalıklardan bir tanesini oluşturur.

Alman Hükümeti’nin aldığı karar neticesinde; sanatçıların yaratıcılığını keşfetmeleri ve bunun için cezbedici ortamların oluşturulması için, en önemli adım olarak Hamburg kapılarını sanatçılara açtı.

Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerin sanatçı vatandaşlarının Hamburg’a gelerek, kültür ortamlarını görmeleri, bu ortamlarda uyum sağlamaları ve kendi iş ilişkilerini kurmaları için, 1 yıl süreyle ikamet izni verme kararı aldı.

Ancak bunu yapabilmeleri için; Almanya’da kurulan iş bağlantıları veya geldikleri ülkede bir iş yerinde çalışan olduklarını ispatlamaları gerekiyor. Getirilen yeni uygulama sayesinde sanatçılar; sanat alanında meslek eğitimi almış ve sanatçı kimliğiyle faaliyette bulunduğuna dair çalışmaları da belgelemek zorunluluğu getiriyor.

Bunun yanında daha önceden Yabancılar Dairesi tarafından kontrol edilen sanatçı yıllık kazançları, bu kararla birlikte artık kontrol edilmezken; oturum için başka kişiler de sanatçılara kefil olma hakkına sahip olacaklar.

Bu kararla birlikte; sanatçıların yıllık gelirine göre ikamet zorunluluğu varken, artık sadece geçimlerini sağlayabilecek şekilde yeterli miktarda gelirlerinin olması yeterli olmaktadır.

Aynı zamanda serbest çalışma sözleşmesi de oturum için yeterli oluyor. Buradaki koşul ise; sanatçıların, sahip oldukları mal varlığıyla geçimini sağlayabileceğini, Almanya’nın ilgili kurumlarına beyan etme zorunluluğu bulunuyor.

Almanya Sanatçı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya vize harcı ücretleri, Almanya Konsolosluğu tarafından düzenli şekilde güncellenir. 2021 yılında Almanya sanatçı vizesi harç ücreti 115 Euro’dur. Bu ücrete; vize başvuru merkezi hizmeti bedeli de eklenir.

Almanya Sanatçı Vizesi Kaç Günde Alınır?

Almanya sanatçı vizesi başvuru evrakları tam olarak hazırlanmalı ve buna göre ilgili makama teslim edilmelidir. Evrakların hepsinin doğru ve eksiksiz tamamlanmasıyla birlikte vize sonuçları ortalama 12-15 gün içinde sonuçlanır.

Vize başvurunuz, seyahat plan tarihinizden daha önce yapılmalıdır. Bunun sebebi; konsolosluğun yoğunluğu, eksik evrakların verilmesi ya da yeni ek belgelerin hazırlanması için geçen süredir. Almanya D vizesi nedir ve nasıl alınır? Merak ediyorsanız burayı almanyavisa.com/almanya-vize/almanya-d-vizesi-nedir/ tıklayarak detaylı şekilde bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Vize (Schengen) için 25 Detaylı Bilgi ve İpucu

Almanya Yatırımcı Vizesi | Almanya Yatırımcı Vize

Almanya Evlilik Vizesi

Schengen Almanya Vizesi

 

Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın