Almanya’da Nasıl Avukat Olunur? Almanya’da Avukatlık

Almanya’da Nasıl Avukat Olunur; Türkiye’de hukuk mezunu olanların Almanya’da avukatlık yapması söz konusu değildir. Herhangi bir baroya kayıt olarak avukat mesleğini icra etmeleri, duruşmalara katılmaları ya da avukat olarak imza atmaları mümkün değildir.

Ancak hukuk oldukça geniş bir alandır Türkiye’de hukuk mezunu olanların İngilizce ve Almanca bilmesi halinde hukuk alanında çalışabileceği birçok seçenek mevcuttur. Almanya’da nasıl avukat olunur Almanya’da Avukatlık sorusunun net cevabı Türkiye’de mezun olanların bu konuda istediği şekilde değildir.

Türkiye’den Mezun Olanların Çalışma Alanı

Türkiye’deki hukuk mezunları Almanya’da paralegal alanda hizmet verebilir, paralegalın anlamı hukuk asistanı demektir, hukuk asistanı olabilmek için herhangi bir şekilde baroya kayıt olma zorunluluğu bulunmaz, Almanca bilmek yeterlidir. Paralegal alanında çalışabilmek için Türkiye’den başvuru yapmak söz konusudur.

Anlamı hukuka uygunluk olan compliance alanında da çalışmak mümkündür. Avrupa’da her dönem ve her alanda oldukça fazla regülasyon değişikliği yapılır. Bu yüzden finans kuruluşları, bankalar ve lisans sahibi finans şirketleri sürekli olarak compliant olmak durumundadır.

Yapılan her eylemin Almanya mevzuatlarına ve yasalarına uygun olması zorunludur; bu yüzden ülkede compliance en çok başvurulan ve aranan uzmanlık dalıdır. Bu alanda hukuk mezunlarından beklenen şirketlerin işleyişi müşterim portföyü; her türlü yayın ve internet sitesinin aktivitesi kısacası şirketin tüm faaliyetlerinin; Alman hukuku ve regülasyonlarına uygun olup olmadığından sorumlu olmaktır.

Almanya’da Nasıl Avukat Olunur; Hukukçulara İhtiyaç Duyulan Alanlar

Almanya’da nasıl avukat olunur  Almanya’da Avukatlık araştırması yapan hukuk mezunlarının Almanya’da çalışabileceği alanlardan biri de risk manager’dir. Önü oldukça açık olan alanda şirket içi prosedür ile ilgilenilmektedir.

İşletmelerin prosedürlerini düzenlemek ana görevdir kısacası bu alan için yüksek lisans ya da uzmanlaşma demek mümkündür. Kara para aklanmasını önlemek anlamına gelen anti- money laundering alanı da Türkiye’de hukuk eğitimi alanların Almanya’da çalışma imkanı bulduğu alandır.

Almanya’da finansal teknoloji alanının artması ile birlikte alternatif bankacılığın önü açıldı; ve şirketler için departman oldukça önemli bir hale geldi. Bunun nedeni şirketin parasal aktivitelerinin takip edilmesi, para akışında bütünlük sağlanması; belirlenen kriterlere uyulması ve şirketin içerisinde bulunduğu para akışlarının tamamında yerel ve uluslararası kurallara uyumluluğunun sağlanması gerekliliğidir.

Almanya'da Nasıl Avukat Olunur? Almanya'da AvukatlıkPin
Almanya’da Nasıl Avukat Olunur? Almanya’da Avukatlık

Hukukçuların Finans Sektöründeki Önemi

Hukuk mezunları Almanya’da nasıl avukat olunur  Almanya’da Avukatlık sorusuna cevap ararken çalışılabilecek alanları da araştırır. Almanya’da know your customer yani finans kurumlarının potansiyel müşterilerini meşrulaştırmak; ve kimliklerini doğrulamak için gerek duyulan belgelerin elden geçirilmesi alanında çalışmaktadır.

Finans kurumlarının tüm müşterileri bireysel olmayabilir; potansiyel müşterilerin yüksek riskli olması halinde belgeleri doğrulamak oldukça komplike bir hale gelir. Bu durumda know your customer alanında çalışan bir ekibe ihtiyaç duyulur.

Dolayısıyla Almanya’da son dönemde finansal teknoloji alanı ile birlikte; know your customer alanı da yükselmeye devam etmektedir.

Almanya’da Nasıl Avukat Olunur; Hukuk mezunları için seçenekler

Türkiye’de hukuk mezunu olup Almanya’da çalışmak isteyenler için birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Almanya’da nasıl avukat olunur konusunda araştırma yapan hukuk mezunlarının ülkedeki çalışma alanlarından biri de financial operations alanıdır.

Kurumlar para transferlerinde mail yerine çoğu zaman swift üzerinden konuşmaktadır bundan dolayı finans şirketlerini swıft üzerinden yönetmek ayrı bir uzmanlık gerektirir, Almanya’da bu alana FinOps adı verilir.

Türkiye’de hukuk eğitimi almış olanların bu alanda çalışmak istemesi halinde ilgili programlar konusunda eğitim alması gerekir. Bankalarda ve danışmanlık şirketlerinde iş bulma şansını arttıran Mergers and Acquisitions alanında kariyer planları yapmaktır.

Almanya’da Nasıl Avukat Olunur Almanya’da Avukatlık S.S.S

Avukatlık Yapmak İçin Alman Vatandaşı Olmak Şart Mı?
Almanya’da hukuk fakültesi mezunu olanlar 2 yıllık staj sonrası avukatlık yapabilir, Alman vatandaşı olma zorunluluğu yoktur.
Baroya Kayıt Olmak Zorunlu Mu?
Almanya’da avukatlık yapabilmek için çalışılacak olan bölgede bulunan baroya kayıt olmak zorunludur.
Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın