Almanya’da Dernek Nasıl Kurulur

Almanya Federal Cumhuriyeti içerisinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dernek kurma hakkı bulunuyor. Belirli şartlar altında başvuruda bulunarak kişilerin dernek kurmasına izin verilir. Almanya’da dernek nasıl kurulur; öncelikle kişilerin derneklerine ve derneğinin güttüğü amaca ilişkin belgelerini bir araya getirmesi gerekir. Bu belgeler ile kurulacak derneğin beklenen şartlarda olduğu iletilir.

Düzenlenmiş olan bu belgeler derneğin kurulacağı alandaki yerel mahkemeye başvuru ile iletilir. Başvuru gerçekleştirecek kişilerin ayrıca Türk mercilerden alması gereken özel belgeler de bulunuyor.

Almanya’da Dernek Kurma Şartları Almanya’da Dernek Nasıl Kurulur

Türk bireylerin Almanya’da kuracağı derneklerde mutlaka belirli şartlar sunulur;

 • Dernek en az 7 kişi tarafından kurulmalıdır. Bu sayıdan daha az olan talepler kabul edilmez.
 • Oluşturulan dernek kar amacı güdemez.
 • Kurucusu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan dernekler yabancılara ait dernekler olarak adlandırılır. Bu kişilerin düzenleme ve değerlendirmeleri Alman Dernekler Kanunu 14. Maddesi gereğince gerçekleştirilir.
 • Almanya’da dernek kurmak isteyen bir vatandaşın federal meclisine giderek izin alması gerekiyor. İzini olmayan kişilerin yasal bir şekilde dernek kurması mümkün değildir.
Almanya'da Dernek Nasıl KurulurPin
Almanya’da Dernek Nasıl Kurulur

Almanya’da Türk Dernek Kurma Başvurusu

Almanya’da dernek nasıl kurulur; Almanya’da oturma izni bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dernek kurarak bu dernek ile belirli sosyal aktiviteleri gerçekleştirebilir.

Bunun için belirli adımların takip edilmesi gerekir;

 • Öncelikle Almanya’da bulunan Türk kuruluşları ile görüşmeniz gerekiyor. Yetkili kuruluşlardan kişiler başvuruda gerekli olacak belgeleri edinmelidir.
 • Daha sonra Almanca dilinde hazırlanmış başvuru formu, derneğe ilişkin bilgiler ve derneği kurmak isteyen kişilerin belgeleri bir araya getirilmelidir.
 • Tüm bu belgeler derneğin kurulacağı ikametteki yetkili federal meclise sunulur.
 • Değerlendirmelerin yapılmasının ardından derneğe ilişkin tehlikeli bir durum görülmezse kişilerin dernek açmasına izin verilir.

Almanya’da Türk Derneklerinin Genel Düzenleyici ve Denetleyici Kurumları

Almanya’da dernek açmak isteyen kişiler düzenleyici ve denetleyici kurumlar olarak farklı alanlarla karşılaşacaktır. Almanya’da dernek nasıl kurulur;

 • Düzenleyici kurumlar: Almanya’da derneklerin düzenlenmesinde yetkili olan kurumlar Yerel Sulh Mahkemesi, Federal Meclis ve Eyalet Üst Düzey İdari Merci’dir.
 • Denetleyici kurumlar: Kurulan derneklerin denetlenmesinden ise Maliye Bakanlığı ve Anayasayı Koruma Dairesi yetkilidir.

Dernek kurma işleminizde ya da işleminizin sonrasında karşılaştığınız problem ya da başvuruları bu yetkili kurumlar ile gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Dernekleri Kuruluşunda Kişilere Sunulan Tüm Şartlar

Almanya’da dernek nasıl kurulur; kişilerin dernekleri için başvuruda bulunması gerekiyor. Bu başvuru ve dernek hakkında ise şu kurallar uygulanıyor;

 • Kurucu kişi sayısı: Kayıtlı olmayan dernekleri en az 2, kayıtlı olan dernekleri ise en az 7 kişi kurmalıdır.
 • Kuruluş şekli: Yabancı ve iktisadi dernekler izin yoluyla kurulur.
 • Tüzel kişilik kazanma anı: Kayıtlı dernekler için mahkemenin kuruluş kararı tüzel kişilik için yeterlidir. Kayıtlı olmayan dernekler için ise sözleşmenin kurulduğu an yeterli olacaktır. Türkler gibi yabancı dernekler için ise federal meclisin izin vermesi gerekiyor.
 • Müracaat edilen kamu kurumu: Kayıtlı dernekler için yerel mahkeme, iktisadi dernekler için yetkili merci, yabancı dernekler için ise federal meclistir.
 • Kuruluş ücreti: Kayıtlı dernek olmak isteyenlerin kuruluş sırasında 56,60 Euro ödeme yapması gerekir. Kamu yararı statüsüne sahip derneklerin ödeme yapmasına gerek kalmaz.

Almanya’da Dernek Nasıl Kurulur S.S.S

Almanya’da Dernek Kurarak Bir Gelir Elde Edebilir Miyim?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kanunlar gereğince Almanya’da kar amaçlı dernekler kurarak yasal bir şekilde gelir elde edemez.
Günümüzde Aktif Almanya’da Kurulmuş Türk Dernekleri Var Mı?
Günümüzde aktif halde hizmetini sürdüren Almanya’da bulunan Türk dernekleri; Köprü derneği, Türk-Alman Dayanışma ve Eğitim Vakfı ve Alexander – von – humboldt – bursiyerleri derneği’dir.
Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın