Almanya İltica Çalışma İzni

Almanya İltica Çalışma İzni; Almanya’da çalışmak için gerekli olan şartlar, sizin ülkeye giriş şeklinize göre de değişiklik göstermektedir. Eğer bu ülkeye direkt olarak çalışma vizesi alarak giriş sağlamış iseniz o zaman çalışma izni aldıktan sonra işinize başlayabilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle, henüz Türkiye’de bulunduğunuz süreçte Almanya’daki bir kurumdan iş teklifi almış olmanız ve bunu kanıtlamış olmanız gerekmektedir. Fakat özellikle bu ülkeye çeşitli sebepler ile iltica edenler için çalışma izni konusunda bazı yasalar ve kısıtlamalar söz konusudur. Bu durumda Almanya iltica çalışma izni hakkında merak edilenler ve yine Almanya çalışma izni nasıl alınır konusundaki açıklamalar için yazımızı okuyabilirsiniz.

İltica Nedir? Almanya İltica Çalışma İzni

İlticanın sözlük anlamı aslında güvenli bir yere sığınma anlamına gelmektedir. Bu bağlamda herhangi bir ülkeye iltica etmek ise, o ülkeye sığınmak anlamına gelmektedir. Bunun siyasi, dini ya da farklı pek çok açıdan sebepleri bulunabilmektedir. Ancak iltica eden kişilerin, iltica ettikleri ülkelerde bazı kısıtlamaları bulunmaktadır. İltica eden kişilere sığınmacı ismi verilmektedir.

Almanya Sığınmacılara Çalışma İzni Veriyor mu?

Normal şartlarda, farklı bir ülkede çalışmak için genellikle ilk olarak çalışma vizesi alınması şarttır. Çalışma vizesi alan kişiler, ülkeye geldikten sonra hükümetin talep ettiği koşullara uygunluk sağlıyorsa o zaman çalışma izni de elde edebilir ve böylece ülke sınırları içerisinde çalışmaya başlayabilir.

Ancak Almanya çalışma izni konusunda durumlar biraz farklıdır. Bu ülkeye sığınan kişilerin iltica çalışma izni alabilmesi için öncelikle Yabancılar Yasası’na göre çalışma yasaklarının bulunmaması gerekmektedir. Çalışma yasağı olan sığınmacılara Deutschland iltica çalışma izni verilmez.

Almanya İltica Çalışma İzniPin
Almanya İltica Çalışma İzni

Çalışma Yasağı Olmayan Kişiler İçin Almanya İltica Çalışma İzni

Bu ülkeye sığınmacı olarak yani iltica yolu ile gelen ve Deutschland iltica çalışma izni almak isteyen kişilerin de yine bazı şartları sağlaması gerekmektedir Bunu biraz açacak olursak, sığınmacılar ilk olarak varış noktası adı verilen ve sığınmacılara özel bir tesiste kalmak durumundadırlar. Bu tesiste kalma süresi, kişilerin siciline, geldikleri ülkelere ve bu ülkeden geliş sebeplerine göre değişmektedir.

Deutschland iltica çalışma izni genel olarak bu tesiste kalan kişiler için 3 aydan sonra başlar. Yani çalışma izni alabilmek için öncelikle; herkesin 3 aylık bir süreç içerisinde Almanya’da ikamet etmiş olmaları gerek. Bu üç ayın içerisinde ilgili aşamaları geçerek, çalışma izni sahibi olabilirsiniz. Fakat bu aşamaları geçemediğiniz takdirde çalışma izni alamaz ya da kısıtlı iş olanakları dahilinde çalışabilirsiniz.

3 . ay tamamlandıktan sonra eğer varış noktası yani kabul merkezinde yaşanması gerekmiyorsa o zaman bu sürecin sonunda Deutschland iltica çalışma izni alınabilir. Fakat halen ilk kabul merkezinde ikamet edilmesi gerekiyorsa; o zaman kişiler 6. ayın sonunda çalışma izni alabilirler. Tabi bunun için kişilerin, reşit olmayan çocuklarının da olması şarttır.

Eğer kişilerin reşit olmayan çocukları yoksa o zaman çalışma izni ancak 9. ayın sonunda alınabilmektedir.

Bu konuda çalışma izni alabilmek için oturma izni de almış olmanız gerekmektedir. Eğer oturma izni alabiliyorsanız yüksek ihtimalle çalışma izni almanız da mümkün olacaktır.

Almanya İltica Çalışma İzni S.S.S

Almanya İltica Çalışma İzni Hangi Kurum Tarafından Verilmektedir?
İltica çalışma izinlerine karar veren kısacası yetki sahibi olan kurum Yabancılar İdaresi’dir.
Almanya Çalışma İzni Olumsuz Olursa İtiraz Edebilir miyim?
Evet, karar olumsuz olursa itiraz edebilmek hakkınız vardır ancak; bunun için özellikle ret kararının neden verildiğine dikkat etmeniz gerekmektedir.
Almanya İltica Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?
Almanya iltica çalışma izinleri genel olarak 2 hafta içerisinde çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Almanya Mülteci Çalışma İzni | Almanya Çalışma İzni

Almanya Çalışma İzni 25 Adımda Kapsamlı Rehber

Alman Vatandaşlığı Avantajları | Alman Vatandaşlığı

Alman Vatandaşlığı Online Başvuru

 

Oyla! post
Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın