Almanya D Tipi Vize Oturma İzni

Almanya D tipi vize oturma izni uzun süre kalacak olan kişilerin almaları gereken temel belge olarak tanımlanmaktadır. 90 günden fazla kalacak olan kişiler için D tipi oturum izni alma zorunluluğu bulunmaktadır. D tipi vize talep adımlarına ek olarak; kişilerin ülkeye dair genel manada ne kadar bilgiye sahip olduklarına ilişkin de veri sunulur.

Almanya D tipi vize alma sürecinde kalıcı oturum almak isteyen kişilerin D tipi vize izni ile en az 5 sene boyunca ülkede ikamet etmesi gerekmektedir. Bu şekilde hem süresiz oturum hem de vatandaşlık için talepte bulunma hakkını elde edebilirsiniz. Uzun süreli bir ikamet isteyen kişiler için D tipi oturma izni oldukça verimli olacaktır.

D Tipi Vize Alınırken Hangi Evraklar Sunulmalıdır? Almanya D Tipi Vize Oturma İzni

Almanya D tipi vize izni almak isteyen kişilerin öncelikli olarak pasaportlarını sunmaları gerekir. Pasaportlarınızı sunarken evrakın gün ya da saatinde bir değişim olduğunu ya da genel bir güncellik sorunu olduğunu fark ettiğiniz anda; vize talebinde sorun olacağını bilmelisiniz. Genel güncellik sorunu olduğunu fark ettiğiniz durumlarda vize başvurusunun öncesinde; pasaport yenileme adımlarını da tamamlama hakkınız olacaktır.

D tipi vize oturma izni talep adımlarında sunulacak olan bir diğer evrak da ülkenin genel durumuna ilişkin ne derece bilgi sahibi olunduğunu yansıtan sınav sonucudur. Kalıcı oturum talep eden kişilerin; en azından temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak şekilde Almancaya hakim olması da genel beklentiler arasında yer almaktadır. Bunun için devlet tarafından onaylı bazı sınavlar vardır. Geçer not alındığına dair ek verilerin de iletilmesi gerekir.

Almanya D Tipi Vize Oturma İzniPin
Almanya D Tipi Vize Oturma İzni

D Tipi Vize Oturum İzni Ret Edilebilir Mi?

D tipi vize oturma izni ret yanıtı ile karşılaşabilmektedir. Ret yanıtı durumunda size gerekçeli bir karar sunulacaktır. Bu gerekçeli karar sayesinde en azından bir sonraki aşamada o duruma dikkat ederek başvurunuzu iletme fırsatını elde edebilirsiniz. D tipi vize alırken, ret yanıtının temel sebepleri kişilerin ülkeye giriş için sunmuş olduğu gerekçenin; ülkeye giriş durumu ve sonraki süreç ile uyumlu olmamasıdır. Bu aşamada hem ret yanıtı verilebilir hem de verilen oturum izni iptal edilebilir.

Almanya D tipi vize oturma ret yanıtının bir diğer sebebi ide sunulan evraklarda eksiklik ya da hata olmasıdır. Ret yanıtı alan kişilerin ödeme yapmış oldukları tutarın kendilerine iade edilmeyeceğinin de yarıca bildirilmesi gerekir. D tipi vize almak isteyen kişilerin tüm bu püf noktalarını dikkate alması gerekir. Ret yanıtı alan kişilerin atabilecekleri tek adım; konsoloslukça belirlenen gün ve sat aralıklarında reddi itiraz başvurularının iletilmesidir.

D Tipi Vize İçin Aşı Gerekli Mi?

D tipi vize oturma izni almak isteyen kişilerin aşı durumlarına ilişkin ilerleyen aylarda bir belge talep edileceği belirtilmektedir. Bu durum aşı pasaportu olarak da tanımlanmaktadır. Ülkeye giriş adımının hemen öncesindeki 10 günde; yüksek Covid 19 vakalarının görüldüğü bir alanda bulunduysanız ya aşı ya da hastalığın geçirildiğine ilişkin belge sunulmalıdır.

D tipi vize oturma izni ile ülkeye giriş adımı tamamlanırken Covid 19 testi de uygulanacaktır. Bu test üzerinden negatif sonucunu alan kişilerin girişlerinde bir sorun çıkmayacaktır.

Almanya D Tipi Vize Oturma İzni S.S.S

D tipi vize geçerliliği ne kadar?
90 günden fazla kalacak olan kişiler için D tipi vize özel olarak tasarlanmıştır.
D tipi vize ücreti nedir?
75 Euro olarak belirlenmiştir.
Ödeme sonrası makbuz sunulur mu?
Kişilerin vize ödeme adımlarının tamamlanmasının sonrasında makbuz sunulur, ayrıca dijital olarak da kayıt alınır.
Oyla! post

Photo of author

Schengenvize.com

Eray SARISAKALOĞLU SCHENGENVİZE.COM vize konusunda, insanların merak ettiği konularda rehber niteliğinde içerikler üretebilen profesyonel bir vize içerik üreticisidir. Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakülte mezunu olan SARISAKALOĞLU, ayrıca Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, Vize Uzmanı olarak hayatına devam etmektedir.
Yorum yapın